WARSZTATY DLA KLAS VII – „Po węglu”

15.11.2021r. klasy VII uczestniczyły w warsztatach dotyczących  ich przyszłości w rejonie bełchatowskim zatytułowanych – „Po węglu” zorganizowanych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródło”.

Podczas 90-minutowych warsztatów uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest efekt cieplarniany oraz jakie gazy są odpowiedzialne, za jego powstawanie. Klasy VII usłyszały również, że Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie, jako kopalnia odkrywkowa jest źródłem metanu oraz pracując w grupach poznali, jakie są inne przyczyny zanieczyszczeń emitowanych każdego dnia do atmosfery.

Uczniowie stworzyli plakat dotyczący źródeł gazów cieplarnianych oraz zaproponowali własne sposoby na ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych przez nas każdego dnia.

Wspólnie zastanowili się, jakie zmiany klimatu możemy obserwować już dziś, a jakich zmian możemy spodziewać się w przyszłości.

Grając w grę – poker terytorialny, grupy uszeregowały główne źródła gazów cieplarnianych, które mają największe znaczenie dla zmian zachodzących w środowisku.

Zastanowili się również, dlaczego np. oglądanie kanałów na YT oraz koszenie trawnika wpływa na zmiany klimatu oraz jak olej palmowy wpływa na równowagę biologiczną.

Na koniec rozmawialiśmy o wizji przyszłości naszej kopalni, kiedy nie będziemy z niej wydobywać węgla.

Trudne tematy związane z ochroną środowiska zostały przekazane w ciekawy i przystępny sposób, dlatego uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach wyciągając różnorodne wnioski na temat zmian klimatu i przyszłości, z jaką będziemy musieli się zmierzyć, jeśli nie podejmiemy radykalnych zmian dotyczących degradacji naszej Planety.