WARSZTATY PSZCZELARSKIE

31 maja Uczniowie klasy IVa, VIc oraz VIId uczestniczyli w niesamowitych warsztatach, prowadzonych przez Mistrza pszczelarstwa Aleksandra Rębacza z pasieki „Boża Iskierka”, który w niezwykły sposób przybliżył nam świat tych wspaniałych owadów.

Pszczelarz z wielką fascynacją i zamiłowaniem opowiadał o swoim zawodzie a uczestnicy zajęć dowiedzieli się wielu ciekawych informacji dotyczących zarówno wykonywanej przez niego pracy, jak i funkcjonowania tego niezwykłego królestwa.

Mistrz poinformował nas m.in. o tym, kim jest bartnik i czym są barcie. Zobaczyliśmy, jak wygląda strój pszczelarza oraz mieszkańców ula – Pan Rębacz pokazał nam prawdziwy rój pszczół w szklanym ulu. Ciekawie opowiedział o tym, jakie zwierzęta zagrażają pszczołom oraz jakie role mają poszczególni mieszkańcy ula. To co mogło zaskoczyć słuchaczy to fakt, że pszczoły nie zapadają w „sen zimowy”, jak większość z nas przypuszczała, całą zimę pozostają w ruchu, aby wytwarzać ciepło i ogrzewać jego mieszkańców.

Dowiedzieliśmy się, jak należy się zachować, kiedy pszczoła przypadkiem wleci do naszego pokoju oraz dokładnie poznaliśmy i mogliśmy obserwować produkty wytwarzane przez pszczoły m.in.: miód, wosk pszczeli, pierzgę, pyłek kwiatowy czy propolis. Miód oraz pyłek kwiatowy Uczniowie mogli poznać za pomocą zmysłu smaku, który z pewnością przyczyni się do trwalszego zapamiętania warsztatów.

Na koniec spotkania uczestnicy zajęć otrzymali upominki, którymi były: książeczka o pszczołach, woskowa świeca, nóż do miodu oraz certyfikat ukończenia warsztatów.

Czas, w którym przenieśliśmy się razem z Pszczelarzem do świata tych niezwykłych owadów okazał się świetną zabawą i ogromną dawką wiedzy. Wiemy, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w zapylaniu kwiatów, z których później powstają owoce i warzywa, zjadane przez nas każdego dnia oraz, że miód spełnia oczekiwania Hipokratesa o tym, że pokarm jest lekarstwem a lekarstwo pokarmem.

Ilona Kuśmierek