„Wirtualna rzeczywistość – co robić, gdy wirtualny świat kradnie dziecko„

W dniu 24 listopada br. odbyło się spotkanie z rodzicami. W części ogólnej dla zgromadzonych na sali gimnastycznej rodziców i grona pedagogicznego została wygłoszona prelekcja przez panią Karinę Stasiak pt. „Wirtualna rzeczywistość – co robić, gdy wirtualny świat kradnie dziecko„. Pani Karina z  zawodu jest psychoterapeutą i terapeutą uzależnień z wieloletnim doświadczeniem w praktyce zawodowej. Do naszej szkoły przybyła na zaproszenie psychologa szkolnego p. Agnieszki Jasek.

Głównym celem spotkania było :

  • uświadomienie zagrożeń płynących z przestrzeni internetowej oraz z przesiadywania młodych osób przed ekranem komputera, smartfona,
  • zapoznanie z mechanizmem powstawania uzależnienia u dzieci i młodzieży,
  • poznanie powodów, dla których dzieci i młodzież zatracają się w życiu wirtualnym,
  • promowanie wśród rodziców właściwych postaw rodzicielskich, ustanawiania granic w wychowaniu,
  • promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, budowania bliskich relacji z własnymi dziećmi

Podczas spotkania uczestnicy usłyszeli wiele cennych wskazówek wychowawczych. Jedna z nich to zachęta aby wejść w świat dziecka, również w ten wirtualny, poznać je, póki jeszcze mamy czas, a także aby nie dopuścić, by dziecko kiedykolwiek musiało trafić do gabinetu terapeuty. Zdaniem prelegentki to rodzice są najlepszymi terapeutami dla swoich dzieci i najwięcej potrafią zdziałać w kwestii skorygowania funkcjonowania swojej latorośli. Nic nie zastąpi słów uznania, miłości i wsparcia kierowanych od mamy czy taty w stronę dziecka. To swoisty plaster miodu dla dziecka, które nie doświadczając go ze strony rodzica, będzie szukać go przez większość dorosłego życia, próbując ukoić żal, smutek, odnaleźć wewnętrzną równowagę i szczęście.

Dyrektor przedstawia zaproszonego gościa
Prelekcja