Wycieczka do Piotrkowa Trybunalskiego

2 listopada uczniowie klasy 8c odwiedzili SOWĘ, czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Piotrkowie Trybunalskim. SOWA w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia jest pierwszą w Polsce, pilotażową wystawą, będącą częścią wspólnego przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
SOWA to małe centrum nauki, pobudzające wyobraźnię i zachęcające do eksperymentowania, ale i zabawy. Wystawa składa się 15 eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Ukazują one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Znalazły się wśród nich m.in. kolorowe cienie, rysowanie w lustrze, czy zadanie – usyp mapę.

Następnie z panem Jackiem – przewodnikiem PTTK, zwiedzali miasto. Zobaczyli Zamek Królewski, (w rzeczywistości królewski pałac), gdzie odbywały się sejmy, a w którym dziś działa muzeum, Dawną Synagogę przypominająca o historii piotrkowskich Żydów, Farę, z której kiedyś wychodziła procesja z obrazem na obrady Trybunału Koronnego, Kościół jezuitów z obrazem Matki Boskiej Trybunalskiej, dawne kolegium jezuickie, w którym dziś mieści się szkoła, a przed nią stoi pomnik słynnego astronoma, Rynek z kamienicami i zaznaczonymi fundamentami dawnego ratusza, w którym kiedyś obradował Trybunał Koronny, Kościół ojców Bernardynów z obrazem Matki Boskiej Piotrkowskiej.
Pełni wiedzy historycznej uczniowie i nauczyciele wrócili do Kleszczowa.