Wycieczka do Sejmu

15 lutego grupa 28 uczniów klas ósmych wyjechała do Warszawy, by zwiedzić Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Zanim rozpoczęło się zwiedzanie Sejmu, zatrzymaliśmy się na chwilę pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego – monumentem zaprojektowanym przez Jerzego Staniszkisa, znajdującym się naprzeciw kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Trasa zwiedzania Sejmu rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających i objęła przejście podziemnym korytarzem, gdzie zaprezentowana została wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych.

Kolejnym punktem była wizyta na galerii Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie  uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Dziewczęta i chłopcy zapoznali się z historią sejmowania w Polsce, a także mieli okazję usiąść w ławach sejmowych. Uczniowie dowiedzieli się też, gdzie siedzą poszczególne kluby oraz najważniejsze osoby parlamentu, jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w wielu komisjach. Pani przewodnik z zadowoleniem stwierdziła, ze nasi uczniowie są dobrze zorientowani w kwestiach struktury i funkcji parlamentu oraz trójpodziału władzy, bowiem bezbłędnie odpowiadali na zadawane im pytania.

Na koniec uczniowie przeszli na hol główny i obejrzeli dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich dedykowana jest posłom II Rzeczypospolitej, którzy zginęli walcząc o Polskę podczas II wojny światowej. Druga tablica upamiętnia posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Organizatorem wycieczki była pani Joanna Mądrzyk, natomiast uczniami opiekowały się panie: Monika Piątczak i Bogusława Szydło-Wolna.

Zapraszamy do galerii: