Wycieczka klas ósmych

30 maja ósmoklasiści uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia, której kierownikiem i organizatorem była pani Joanna Mądrzyk. Uczniami opiekowały się panie: Katarzyna Skurkiewicz, Agnieszka Jagusiak, Anna Olczyk-Wieloch, Ewa Soska i Emilia Palińska. Celem wyjazdu było zwiedzanie i warsztaty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Mimo bardzo wczesnej pory wyjazdu, humory dopisywały. Pierwszym punktem zwiedzania był KL Auschwitz I – największy z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Z lokalnymi przewodnikami zwiedziliśmy wystawę stałą oraz obiekty na terenie obozu, m. in. bramę „Arbeit macht frei”, plac apelowy, blok 6, blok 11 i dziedziniec, blok 27 (wystawa Szoa) i komorę gazową. Wizyta z edukatorem pozwoliła lepiej zrozumieć nam to unikatowe miejsce.

Następnie przejechaliśmy do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzaliśmy najważniejsze obiekty: baraki więźniarskie i rampę wyładowczą. Po powrocie do Auschwitz I udaliśmy się na warsztaty zatytułowane „Jedenaste. Nie bądź obojętnym” i „Zagłada europejskich Sinti i Romów”, w których uczniowie brali czynny udział.

Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.

Zapraszamy do galerii: