Wycieczka klasowa uczniów klasy Ia i Ic

W dniu 5 czerwca 2024 roku uczniowie klasy I b i I c (ogółem 35 uczniów), pod opieką nauczycieli wyjechali na klasową wycieczkę na trasie Częstochowa -Radzionków – Tarnowskie Góry. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom atrakcji turystycznych tamtego  regionu.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Jest ono jedynym muzeum w Europie, ukazującym cały cykl produkcji zapałek oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce. Główną atrakcją muzeum jest zabytkowa linia technologiczna z lat 30. XX wieku. Uczniowie wysłuchali historię powstania zapałek, poznali proces ich produkcji. Obejrzeli krótki film ukazujący proces produkcji oraz ekspozycje w dwóch salach wystawowych – kolorowych opakowań oraz rzeźb z zapałek. Niesamowite rzeźby, wykonane z jednej zapałki cieszyły się największym zainteresowaniem wśród dzieci. Na koniec mogli zakupić pamiątkowe pudełko z zapałkami.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. A w nim dzieci obejrzały film o historii chleba, zobaczyły narzędzia i przedmioty używane dawniej w gospodarstwie domowym. Wiele radości dzieciom sprawiło własnoręcznie wykonanie plecionki z ciasta chlebowego, którą po wypieczeniu z apetytem skonsumowali. Ponadto dzieci miały okazję zobaczyć „starą szkołę”, gdzie mogły usiąść w starych ławkach, pisać na kamiennych tabliczkach, obejrzeć dawne przybory szkolne, pierwsze maszyny liczące, komputery. Wizyta, w tym muzeum dostarczyła dzieciom sporo wrażeń, ale przede wszystkim uzmysłowiła, czym dla człowieka jest chleb i jak ważny jest on w życiu.

Ostatnim punktem programu była Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Po zwiedzeniu nowoczesnego muzeum górnictwa kruszcowego, uczniowie zjechali na dół do kopalni, gdzie wybrali się na pieszą wycieczkę trasą turystyczną, korytarzami kopalni. Część trasy przepłynęli łodziami. Przysporzyło to wiele różnych emocji. Po wyjściu z kopalni obejrzeli jeszcze Skansen Maszyn Parowych.

Po smacznym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka klasowa trwała prawie cały dzień i wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Wycieczka przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Wszystkie przepisy zawarte w regulaminie wycieczki zostały wypełnione.

Organizatorzy:
Beata Stankiewicz
Elżbieta Roczek
Urszula Brześcińska