Wycieczka klasy 4c i 4d

26 października uczniowie klasy 4c i 4d odwiedzili SOWĘ, czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Piotrkowie Trybunalskim. SOWA w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia jest pierwszą w Polsce, pilotażową wystawą, będącą częścią wspólnego przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
SOWA to małe centrum nauki, pobudzające wyobraźnię i zachęcające do eksperymentowania, ale i zabawy. Wystawa składa się 20 eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Ukazują one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Znalazły się wśród nich m.in. kolorowe cienie, rysowanie w lustrze, czy zadanie – usyp mapę.

Uczniowie odwiedzili również Majsternię, czyli przestrzeń swobodnego konstruowania, miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, przekona się, że “MYŚLI LEPIEJ NIŻ MYŚLI”. W Majsterni każdy sam może zbudować most, zrobić katapultę czy stworzyć niesamowitą maszynę, bez dokładnych instrukcji, bez ocen.
Przy stołach warsztatowych dzieci samodzielnie podejmowały wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – papier, spinacze, kulki, słomki czy patyczki.