Wycieczka uczniów klas II do Częstochowskiego Muzeum Zapałek oraz Muzeum Chleba w Radzionkowie

18 maja 2022 roku odbyła się klasowa wycieczka uczniów klas drugich do Częstochowskiego Muzeum Produkcji Zapałek oraz Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zapałek w Częstochowie. Uczniowie wysłuchali historię powstania zapałek, poznały proces produkcji zapałek, po czym zostały zaproszone do obejrzenia krótkiego filmu o fabryce oraz do pokazu konstrukcji, kolorowych opakowań oraz rzeźb z zapałek, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród dzieci. Częstochowskie Muzeum Produkcji Zapałek posiada ekspozycje: w dwóch salach wystawowych oraz w działającym zakładzie produkcyjnym – Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, wykorzystującym linię technologiczną z lat 30. XX wieku. Jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Chleba w Radzionkowie. Uczniowie dowiedzieli się sporo o chlebie, jak ważny jest on w diecie dnia powszedniego oraz  zaplatali  pyszne bułeczki, które po wypieczeniu z apetytem skonsumowali. Ponadto dzieci miały okazję zobaczyć „starą klasę”, gdzie mogły usiąść w starych ławkach, pisać na kamiennych tabliczkach, a niektórzy drugoklasiści nawet wykorzystali okazję wypróbowania tzw. “oślej ławki”. Gdy uczniowie oglądali i podziwiali różne sprzęty codziennego użytku sprzed 100 lat, odnosili wrażenie, że wehikuł czasu przeniósł ich w tamte czasy. Wycieczka dostarczyła dzieciom sporo wrażeń, ale przede wszystkim uzmysłowiła, czym dla człowieka jest chleb i jak ważny jest on w życiu.

Nasza wycieczka klasowa trwała prawie cały dzień i wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Organizatorzy
Beata Stankiewicz
Ewa Stawiak-Kołba
Elżbieta Roczek