WYNIKI KONKURSU DLA ÓSMOKLASISTÓW “LEKTURĘ ZNAM, EGZAMIN DOBRZE ZDAM!”

Od 14.02.2020 do 6.03.2020 r. odbywał się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas ósmych Lekturę znam, egzamin dobrze zdam!  

Pomysł zorganizowania konkursu zrodził się podczas zajęć języka polskiego, a dokładniej podczas pracy z lekturą. Prowadzone rozmowy, zadawane przez uczniów pytania, formułowane sądy na temat przeczytanej lektury uzmysłowiły mi, że warto rozwijać ciekawość czytelniczą, prowokować do dyskusji. To wszystko miało wpływ na decyzję o zorganizowaniu takiego konkursu, który stanowił doskonałe połączenie świadomego czytania  z umiejętnościami, które zostaną sprawdzone podczas egzaminu ósmoklasisty. Celem tych zmagań było dobre przygotowanie uczniów do egzaminu.

W każdy piątek uczniowie wypełniali test sprawdzający znajomość lektury tzn. rozpoznawali lekturę na podstawie charakterystycznego fragmentu, identyfikowali bohatera literackiego na podstawie opisu, wpisywali tytułu lektury pasującej do określonego motywu np. patriotyzm – Latarnik, bohater – Skawiński. W każdym tygodniu wątek przewodni się zmieniał, był on ściśle powiązany z kalendarzem, np. w walentynki dominował motyw miłości, a w Dzień Kobiet motyw kobiety.

W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Uczniowie napisali 4 testy. 

Uczniowie wykazali się nie tylko znajomością treści lektur, ale przede wszystkim umiejętnością wyrażania opinii na temat postępowania bohaterów, umiejętnością redagowania wypowiedzi argumentacyjnej.

WYNIKI KONKURSU

  1. Karolina Kuśmierek 33 pkt
  2. Miłosz Dylak 32  ex aequo Julia Stawiak 32
  3. Marta Kuc 31

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pochwały za zaangażowanie oraz oceny zgodne z obowiązującymi zasadami oceniania.

Dobra znajomość lektur stanowi przepustkę do uzyskania wysokiego wyniku na egzaminie ósmoklasisty. Wierzę, że każdy z takiej przepustki skorzystał i egzamin okaże się tylko formalnością. Powodzenia !

Renata Frach – organizator konkursu

 

Komentarze są wyłączone.