W dniu 22 października br. uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. W programie znalazła się wizyta w łódzkim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas pobytu w IPN uczniowie wzięli udział w lekcji archiwalnej, podczas której zapoznali się z głównymi celami działalności tej instytucji, poznali zasady gromadzenia i przechowywania zbiorów oraz zwiedzili archiwum.
Kolejnym punktem programu było poznanie miejsc, w których podczas II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz pracy dla polskich dzieci. Obóz zlokalizowany był przy ulicy Przemysłowej w Łodzi na terenie Lizmannstadt Ghetto. Z przewodnikiem Panem Arturem Ossowskim i przy pomocy publikacji książkowej uczniowie odbyli podróż w czasie przywołując miejsca, które dziś przypominają o tragicznych wydarzeniach naszej najnowszej historii. Symbolicznym akordem tej części naszej historycznej podróży było zapalenie znicza przed Pomnikiem Martyrologii Dzieci, upamiętniającego tragiczne losy polskich dzieci w okresie II wojny światowej, a szczególnie dzieci-więźniów obozu, który zwiedziliśmy.
Podsumowaniem naszego pobytu w Łodzi były zajęcia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Uczniowie poznali wielokulturowość historii Łodzi, tragiczne losy ludności żydowskiej podczas II wojny światowej i życie w łódzkim getcie. Następnie odbyli spacer po otaczającym Centrum Parku Ocalałych. Powstał on w 2004 roku, rośnie w nim około 600 drzew upamiętniających osoby, które przeżyły Holocaust. Nad Parkiem góruje ośmiometrowy Kopiec Pamięci z ławeczką- Pomnikiem Jana Karskiego- kuriera, który poinformował kraje Zachodu o zagładzie Żydów.
Wyjazd należy zaliczyć do udanych, dostarczył on bowiem uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji. Był inspiracją do pogłębienia wiedzy o regionie i ludziach tworzących jego historię.
Opracowała: Renata Skalska