ZOBACZ SWOJE DNA

W dniu 27 maja uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły wzięli udział w Warsztatach laboratoryjnych na wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Była to niepowtarzalna okazja zobaczenia i zbadania własnego DNA oraz poznania jego tajemnic.

Celem zajęć była analiza różnic występujących pomiędzy poszczególnymi ludźmi w sekwencji ich DNA. “Dawcami” DNA byli sami uczestnicy warsztatów :). To oni również własnoręcznie przeprowadzali cały eksperyment.

Obejmował on następujące etapy:

  • pobranie od uczniów komórek nabłonka poprzez wymaz z jamy ustnej (bezbolesny :);
  • izolację DNA z pobranych komórek;
  • namnożenie interesującego nas fragmentu DNA przy użyciu metody PCR. W tym wypadku jest to odcinek chromosomu pierwszego, określany jako locus D1S80. Ma on różną sekwencję u poszczególnych ludzi i dlatego dobrze nadaje się do naszych celów.
  • analizę produktów PCR: rozdzielenie uzyskanych fragmentów DNA poprzez elektroforezę w żelu agarowym oraz ich uwidocznienie. Każdy może zobaczyć na własne oczy “kawałek” swojego DNA i porównać go z DNA kolegów i koleżanek.

W trakcie doświadczenia uczniowie wykorzystali techniki powszechnie stosowane w badaniach naukowych i biotechnologii, posługując się przy tym specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym.

Praktyczna część zajęć uzupełniana była krótkimi wykładami, które objaśniały istotę stosowanych metod oraz przybliżały wybrane zagadnienia związane z przeprowadzanym ćwiczeniem, takie jak: budowa i funkcja DNA, zmienność genetyczna, jej źródła i znaczenie oraz zastosowanie analizy zmienności genetycznej w kryminalistyce, badaniach naukowych, diagnostyce medycznej i innych dziedzinach.

Było to niezwykle ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczestników warsztatów.