Spotkanie z policjantem

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka  w Kleszczowie odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas z przedstawicielami policji z posterunku w Kleszczowie: mł. asp. Martą Bajor i mł.asp. Sylwestrem Łypem. Spotkanie zostało podzielone na dwie części: dla uczniów kl. I-IV i V-VIII. Za jego organizację odpowiadała psycholog szkolny p. Agnieszka Jasek.

Tematem przewodnim spotkania były zagadnienia związane z bezpieczeństwem w czasie ferii zimowych, ale również treści dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, konsekwencje cyberprzemocy. Podczas prelekcji policjanci przypomnieli o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii, skupili się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomnieli zasady postępowania wobec nieznajomej osoby, ale również uświadomili dzieciom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku znalezienia się w trudnej czy niebezpiecznej sytuacji, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe.

Funkcjonariusze omówili również temat zagrożeń, z którymi nasi uczniowie mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu. Przestrzegali przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Mówili o treściach negatywnie wpływających na psychikę młodego człowieka, o przemocy i brutalności w grach komputerowych. Przestrzegali również przed nadmiernym korzystaniem z komputera, które może prowadzić do uzależnienia. 

Nasi goście pokrótce scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które może wyrządzić ogromne szkody, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, która nie wie, jak obronić się przed takim atakiem, gdzie szukać pomocy, może to spowodować u niej głębokie problemy psychiczne. Sprawcy przemocy powinni zdawać sobie sprawę, że za przemoc w Internecie również grożą kary i nieprzyjemne konsekwencje.

Policjanci przestrzegali również młodzież z klas starszych przed korzystaniem w czasie wolnym z używek, takich jak narkotyki czy dopalacze. Są to bardzo niebezpieczne substancje, często o niewiadomym składzie czy skutkach.