Dzień Bezpiecznego Internetu

Szkolne obchody DBI 2023

Szkolne obchody DBI 2022

Szkolne obchody DBI 2021

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2020

Tradycyjnie jak co roku, w lutym intensyfikujemy nasze działania dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów i usług sieciowych. Aktywność ta związana jest z – obchodzonym w tym roku 11 lutego – Dniem Bezpiecznego Internetu.

DBI 2020 odbywał się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas tegorocznych obchodów organizatorzy zachęcali wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zwracali także szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Podkreślili, że wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Na terenie szkoły równolegle podejmowaliśmy różne działania. Wychowawcy we wszystkich klasach poruszali tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu. Podobnie na zajęciach informatyki czy kółka informatycznego w klasach I-III.

W klasach VII i VIII uczniowie mogli zaktywizować się tym razem off-line. Wzięli udział w tworzeniu ogromnego plakatu, którego fragmenty można zobaczyć na zdjęciach. Każda klasa wybrała sobie tematykę, która miała zostać zobrazowana na ich pracy. Ich wspólny wysiłek można było podziwiać na korytarzu, przed pracownią informatyczną.

Jak co roku, ogłosiliśmy również  konkursy, w których wyróżniliśmy prace:

  • Franciszka Jakubika z klasy IIIb
  • Zofii Kuc z klasy Vd
  • Bartłomieja Kołby z klasy VIIc

Ogłoszenie o konkursach

Praca konkursowa komiks o bezpiecznym korzystaniu z Internetu

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2019

W dniach 4-8 lutego 2019r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2019, to już jedenasta edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbył się 5 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”

Przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

Plakat prywatność i bezpieczeństwo

Podjęte działania:

We wszystkich klasach w ramach zajęć informatyki lub koła informatycznego przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Podczas tych zajęć powstało wiele ciekawych prac: komiksy, memy, animacje w Scratch-u, chmury wyrazowe.

Wychowawcy wszystkich klas podczas zajęć edukacji komputerowej (klasy I-III) lub godzin wychowawczych przeprowadzili pogadanki o tematyce dotyczącej aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w Sieci.

Ponadto zaprosiliśmy uczniów do wzięcia udziału w konkursach:

  • dla klas I-IV na plakat pt. „Uczeń bezpieczny w Sieci”
  • dla klas IV-VIII na pracę plastyczną lub zdjęcie „Jak spędzam czas wolny w Sieci”

Oto wyniki:

Klasy I-IV

  • I miejsce – Nikola Zawodzińska, kl. IVb
  • II miejsce – Zosia Kuc, kl. IVd
  • III miejsce – Marta Gorząd, kl. IIc

Klasy V-VIII

  • I miejsce – Aleksandra Retkiewicz, kl. Vd i Maria Najmrodzka, kl. VIIb
  • II miejsce – Oskar Rybarczyk, kl. Vc
  • III miejsce – Marta Kuc, kl. VIIa
  • Wyróżnienie – Bartosz Cieslak, kl. Vd

W dniu 1.02.2019 roku w ramach szerokiej działalności profilaktycznej szkoły mającej na celu zapobieganie sytuacji zagrażających prawidłowemu rozwojowi uczniów oraz eliminowanie zagrożeń odbył się spektakl profilaktyczny dla uczniów klas I- III i IV- VI. Widowisko nosiło tytuł „Zaplatani w sieci” i zrealizowane było przez Grupę T z Torunia.

W spektaklu poruszono problem cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Ukazano także, w jaki sposób korzystać ze smartfonów i tabletów, żeby nie wpaść w sieć uzależnienia poprzez „oprowadzenie” widza po zasadach internetowego savoir- vivre`u. 

W spektaklu pokazano również, jak w ciekawy sposób spędzać wolny czas, niekoniecznie przed szklanym ekranem telewizora czy monitora komputerowego.

To piękne, ale i zabawne przedstawienie dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych a zarazem było dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy zagwarantowali niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego jak i dorosłego widza.
Za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialna była Palińska Emilia – pedagog szkolny.

W klasach 7-8 odbyło się spotkanie z Kierownikiem Posterunku Policji w Kleszczowie panem Damianem Kucnerem – tematyka dotyczyła zagrożeń wynikających z nawiązywania przypadkowych znajomości w sieci, cyberprzemocy i innych zagrożeń w sieci. Koordynatorkami spotkania był pedagog szkolny – p. Emilia Palińska i psycholog szkolny p. Agnieszka Jasek.

Uczniowie kleszczowskiego gimnazjum włączyli się w akcję obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Grupa ochotników pod opieką pani Magdaleny Szczęsnej przeprowadziła zajęcia w klasach trzecich. Tematyka była związana z bezpieczeństwem w sieci. Uczniowie przypomnieli sobie jakie zagrożenia mogą wynikać z niewłaściwego korzystania z internetu. Wspólnie ustalili jakimi zasadami należy się kierować aby uniknąć niebezpieczeństw.

Jako podsumowanie podjętych przez nas działań, uczniowie klas IV-VII mogli obejrzeć spektakl w wykonaniu uczniów klas V pt. „Ryzykowna gra”, który został wyróżniony (3 miejsce) podczas zeszłorocznego II Powiatowego Konkursu Spektakli Profilaktycznych „Rozsądni i bezpieczni”.

Przedstawienie miało na celu ukazać problem uzależnienia od Internetu i gier komputerowych. Już od najmłodszych lat młody człowiek narażony jest na wiele pokus płynących ze strony świata wirtualnego. Drogie prezenty w postaci laptopów, telefonów, dostęp do Internetu, mediów społecznościowych, gier, powodują, że młodzież zatraca się w tym bezrefleksyjnie, traci zainteresowanie kontaktami w tak zwanym „realu”. Dziecko, które spędza czas w zaciszu pokoju, grając i przeglądając Internet nie ma ochoty spotykać się z rówieśnikami, nie potrafi się dobrze bawić w ich towarzystwie, w domu często kłóci się z rodzicami, a w szkole ma problemy. Nie czuje się rozumiane i kochane. Przesłanie naszej sztuki jest bardzo aktualne i ważne dla wszystkich młodych osób, które łatwo mogą zagubić się w trudnym współczesnym świecie, jak i dla ich rodziców, którzy muszą być czujni i przede wszystkim znaleźć czas dla swoich dzieci. Grupę młodych aktorów do tego występu przygotowały p. Agnieszka Gos- Stacherska, p. Ewa Michalczyk i p. Katarzyna Jabłońska.

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2018

W dniach 12-16 lutego 2018r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2018, to już dziesiąta edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Podczas obchodów DBI 2018 organizatorzy chcieli podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Dla klas I-III jak również w klasach IV-VII przeprowadzone zostały zajęcia o tej tematyce. Z tej okazji powstały też liczne prace graficzne, prezentacje multimedialne, animacje…

Animacja bezpieczne korzystanie z internetu
Animacja - nie podawaj swoich danych
Plakat informujący o konkursach

      Ponadto zaprosiliśmy uczniów do wzięcia udziału w konkursach:

  •  dla klas I-III na plakat pt. „Jestem bezpieczny w Sieci”
  • dla klas IV-VII na plakat pt. „Szanujmy się w Sieci”
  • dla klas IV-VII na filmik pt. „Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona”

Uczniowie złożyli prace w każdej kategorii. W klasach I-III, ze względu na bardzo małą ilość prac, konkursu nie rozstrzygnięto. Spośród pozostałych prac wybraliśmy te najciekawsze i najbardziej pomysłowe. Oto wyniki:

Konkurs na plakat:

  • I miejsce – Miłosz Dylak klasa VIa, Amelia Zaremba klasa IVc
  • II miejsce – Marta Kuc klasa VIa, Jakub Koniarski klasa IVc
  • III miejsce – Bartłomiej Kołba klasa Vc, Maria Najmrodzka klasa VIb

W konkursie na filmik nagrodzono jedną z prac – wyróżnienie otrzymali:

  • Tomasz Biegała i Antoni Koszur z klasy IVc

Wszystkie graficzne prace konkursowe trafiły na gazetkę ścienną.

Od wielu lat zgłaszam naszą inicjatywę i zdaję sprawozdanie na stronie http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

W tym roku wraz ze sprawozdaniem został przesłany filmik przygotowany w oparciu o podjęte działania i zawierający prace uczniów.

Logo DBI 2017

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2017

W dniach 6-10 lutego 2017r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2017, to już dziewiąta edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodziliśmy 7 lutego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony został potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Dla klas I-III jak również w klasach IV-VI przeprowadzone zostały zajęcia o tej tematyce.

Ponadto zaprosiliśmy uczniów do wzięcia udziału w konkursach:

  •  dla klas I-III na plakat ilustrujący zasady bezpiecznego korzystania z Internetu;
  • dla klas IV-VI na hasło mówiące o tym jak bezpiecznie korzystać z zasobów Sieciowych;
  • dla wszystkich na filmik (animację) o zasadach, które trzeba przestrzegać, aby być bezpiecznym w Sieci.

Uczniowie złożyli prace w każdej kategorii. Spośród nich wybraliśmy te najciekawsze i najbardziej pomysłowe. Oto wyniki:

Konkurs na plakat:

  • I miejsce – Zuzia Stępień, klasa IIIa
  • II miejsce – Nadia Bukowiec, klasa IIId
  • III miejsce – Dawid Bednarski, klasa Ib

Konkurs na hasło:

  • I miejsce – Miłosz Dylak, klasa Va
  • II miejsce – Bartłomiej Kołba, klasa IVc
  • III miejsce – Marta Kuc, klasa Va

Konkurs na filmik, animację:

  • I miejsce – Julia Bujacz i Anna Szafrańska – klasa VIc
  • II miejsce – Bartłomiej Kołba, klasa IVc
  • III miejsce – Wiktor Falarz, klasa IVb

Hasła i rymowanki uczniów:

Internet jest jak wyprawa w góry.
Wybieraj tylko bezpieczne ścieżki!

Miłosz Dylak, I miejsce

Bezpieczeństwo ważna sprawa
W sieci fajna jest zabawa
W sieci wiedza i nauka
Lecz nie każdy tego szuka
Nie podawaj swoich danych
Nie wierz ludziom tam poznanym.

Bartłomiej Kołba, II miejsce

By bezpiecznie żyć na świecie,
Głównie jednak w internecie.
nie podawaj swoich danych,
nie używaj stron nieznanych.
strzeż więc swojej prywatności,
tylko wtedy w twoim necie żaden intruz nie zagości.

Marta Kuc, III miejsce

NIE UFAJ OSOBOM POZNANYM W SIECI
ICH ZACHOWANIE MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE DLA DOROSŁYCH I DZIECI

Zuzanna Bujacz

NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH, BO TO NIEBEZPIECZNE JEST,
I GDY TYLKO PODASZ JE, COŚ ZŁEGO NAPOTKA CIĘ.

Julia Bujacz

WIDZISZ W NECIE FAJNY PLIK, MÓWISZ „WSZYSTKO BĘDZIE GIT!”
A TAM WIRUS CZAI SIĘ, NIE POBIERAJ, BĘDZIE ŹLE.

Anna Szafrańska

Sprawozdanie z szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2016

Plakat informacyjny DBI 2016

W dniach 8-12 lutego 2016r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2016, to już ósma edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku miał miejsce 9 lutego. Hasło tegorocznej edycji: “Lepszy internet zależy od Ciebie!”.

W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Dla klas I-III nauczyciel zajęć komputerowych zorganizował zajęcia koła informatycznego w oparciu o materiał multimedialny „Sieciaki”, „Plik i Folder” oraz „Zuzia i Tunio poznają Internet”. Podobnie w klasach IV-VI w ramach zajęć komputerowych przeprowadzone zostały zajęcia z wykorzystaniem materiałów otrzymanych z Polskiego Centrum Programu Safer Internet: „3… 2… 1… Internet”, „Lekcja bezpieczeństwa” i „Gdzie jest Mimi?”

Ponadto:

  • Odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV- VI. Zajęcia z uczniami poprowadził specjalista terapii uzależnień z Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed. Tematem przewodnim był komputer a co za tym idzie: uzależnienie od komputera, gier, Internetu.
  • Ogłoszony został konkurs na plakat ilustrujący zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.

I miejsce: Weronika Różańska, Mikołaj Grzybek
II miejsce: Marta Kuc
III miejsce: Miłosz Dylak, Emilia Stobiecka, Maria Kościelak

  • Nauczyciel zajęć komputerowych przygotował gazetkę ścienną na temat zasad bezpieczeństwa oraz informacyjną – o obchodach DBI 2016.
  • Podczas zajęć „Szkolnej Kawiarenki Internetowej” systematycznie przez cały rok szkolny realizowane są zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
  • Na stanowiskach w pracowni komputerowej znajdują się „sieciakowe” zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, tak, aby uczniowie pracując w Sieci pamiętali o ich przestrzeganiu. W pracowni znajduje się również Netykieta sformułowana przez uczniów oraz szczegółowe opracowane zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
  • Na stronie internetowej szkoły umieszczono materiały i linki do stron z informacjami dla rodziców.

Sprawozdanie z szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2015

Plakat informacyjny DBI 2015

W dniach 16-20 lutego 2015r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2015, to już siódma edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku miał miejsce 10 lutego. Hasło tegorocznej edycji: Razem tworzymy lepszy Internet.

W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Dla klas I-III nauczyciel zajęć komputerowych zorganizował zajęcia koła informatycznego w oparciu o materiał multimedialny „Sieciaki”, „Plik i Folder” oraz „3… 2… 1… Internet”.
Ponadto klasy I-III opracowywały prace graficzne o tematyce: „Jak wyobrażam sobie wirusa komputerowego”, „Jak wyobrażam sobie Internet”, scenka komiksowa „Bądź bezpieczny w Sieci”

Klasy IV-VI w ramach zajęć komputerowych wykonywały prace graficzne (rysunki, plakaty), mające na celu przypomnienie o zagrożeniach internetowych oraz przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z Sieci.

Ponadto:

  • Ogłoszony został konkurs na hasło, mające zachęcać do bezpiecznego korzystania z Internetu. Złożono sześć prac:

Trzeba być ostrożnym w sieci, wiedzą o tym wszystkie dzieci!
Drogie dzieci nie ufajcie ludziom w Sieci!
Uważaj w Sieci, bo tam dużo śmieci!
Nieuważne surfowanie w Sieci – początek dużej zamieci.
Korzystaj z Internetu w bezpieczny sposób.
Bezpieczny w Sieci – to proste.

  • Nauczyciel zajęć komputerowych przygotował gazetkę ścienną na temat zasad bezpieczeństwa oraz informacyjną – o obchodach DBI 2015.
  • W tym roku do obchodów DBI 2015 aktywnie przyłączył się psycholog szkolny, prowadząc w klasach I-III warsztaty “Jak bezpiecznie korzystać z komputera i Internetu”.
  • Podczas zajęć „Szkolnej Kawiarenki Internetowej” systematycznie przez cały rok szkolny realizowane są zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
  • Na stanowiskach w pracowni komputerowej znajdują się zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, tak, aby uczniowie pracując w Sieci pamiętali o ich przestrzeganiu.
  • Poszerzono listę ciekawych, bezpiecznych stron, które mogą być pomocne w procesie uczenia się.
  • Na stronie internetowej szkoły umieszczono materiały i linki do stron z informacjami dla rodziców.
  • Podczas profilaktycznego spotkania z policjantem poruszony został temat bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.
  • W kwietniu odbędą się wyjazdowe warsztaty dla klas IV-VI o tematyce dotyczące bezpieczeństwa w Sieci.

Sprawozdanie z szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2014

Plakat informacyjny DBI 2014

W dniach 10-14 lutego 2014r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2014, to już szósta edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy zawsze na początku lutego, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku miał miejsce 11 lutego. Hasło tegorocznej edycji: Razem tworzymy lepszy Internet. W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.

  • Dla klas pierwszych zorganizowano zajęcia, podczas których zapoznali się z tymi zasadami oglądając kreskówki: Sieciaki.
  • Klasy II i III przygotowały prace graficzne nt. Jak wyobrażam sobie Internet oraz Zabezpieczam mój komputer przed wirusami.
  • Klasy IV i V przygotowywały plakaty mówiące o bezpieczeństwie w Sieci. Plakaty wezmą udział w konkursie.
  • Klasy VI zaś opracowały plakaty interaktywne z wykorzystaniem aplikacji sieciowej edu.glogster.com.
  • Ponadto 11 lutego uczniowie i nauczyciele otrzymywali naklejki z hasłem: Jestem bezpieczna/y w Sieci.

Sprawozdanie z szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2013

Logo DBI 2013

Obchody DBI 2013 rozpoczęły się w naszej szkole z końcem stycznia i trwały do 15 marca, należy jednak zaznaczyć, że przez cały rok podejmujemy rożne działania mające na celu przypominanie uczniom o zasadach bezpiecznego korzystania z Sieci. W wspomnianym terminie te działania znacznie się nasiliły. Szkolny koordynator akcji, pedagog szkolny i wychowawcy podjęli szereg działań:

W klasach I – IV jedna lekcja, kółka informatycznego lub informatyki została poświęcona tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia przeprowadzono na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl oraz materiałów, które przygotował koordynator akcji. W klasach I realizowano zajęcia w oparciu o scenariusz i filmiki „Sieciaki”. W klasach II i III odbyły się zajęcia w oparciu o scenariusz i materiał filmowy „Przygody Plika i Foldera”. W klasach IV odbyły się zajęcia w oparciu o scenariusz i materiał video „…3…2…1 Internet start”.

Uczniowie klas III i VI przygotowali prace na konkurs „BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU”, do którego zgłosiła się nasza szkoła, a którego organizatorem jest Miejski Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim. W ramach tego konkursu uczniowie klas I-III przygotowywali pracę graficzną, szóstoklasiści zaś prezentację multimedialną.

Podczas zajęć „Szkolnej Kawiarenki Internetowej” systematycznie przez cały rok szkolny realizowane są zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.

Uczniowie klas IV wzięli udział w kursach e-learningowych na stronie fdn.pl/kursy

Na stanowiskach w pracowni komputerowej umieszczono zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, tak, aby uczniowie pracując w Sieci pamiętali o ich przestrzeganiu.

Ogłoszono konkurs na plakat oraz rymowankę, prace miały ilustrować prawa i obowiązki Internauty Komisja konkursowa nagrodziła najciekawsze prace.

W kategorii – plakat
I miejsce zajęła – Klaudia Komorowska z klasy VIb
II miejsce – Filip Anszperger z klasy IVc
III miejsce – Weronika Frankowska z klasy IVc

W kategorii – rymowanka
I miejsce zajęła – Karolina Cieślak z klasy VIa.
Ponadto prace do konkursu złożyli: Julia Płomińska – kl. IVc, Natalia Frach – kl. Va, Nikodem Podsiadły – kl. Va, Łucja Tkacz – kl. IVc.

Koordynator akcji przygotował gazetkę ścienną nt. zagrożeń internetowych i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, na gazetce umieszczono również prace konkursowe uczniów. Uczniowie mogli wypowiedzieć się (w formie głosowania) jakich informacji nie powinniśmy udostępniać w Sieci oraz mogli mieć swój udział w tworzeniu kodeksu internauty (prawa i obowiązki).

Opracowano i udostępniono na stronie internetowej szkoły wykaz ciekawych, bezpiecznych stron, które mogą być pomocne w procesie uczenia się.

W zeszłym roku nasza szkoła, po spełnieniu wszystkich kryteriów, uzyskała tytuł „Szkoła Bezpiecznego Internetu”.

Podczas profilaktycznego spotkania z policjantem poruszony został również temat bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.

Pedagog szkolny zorganizował dla uczniów warsztaty profilaktyczne o tematyce dotyczącej bezpiecznego korzystania z Internetu. Dla klas I-III zorganizowano warsztaty pt. „Komputraki”, zaś dla klas IV-VI warsztaty pt. „Stop cyberprzemocy”

Podczas apelu zostaną podsumowane obchody DBI w naszej szkole – koordynator zda sprawozdanie z działań podejmowanych podczas trwania akcji, wręczone zostaną dyplomy i nagrody najbardziej aktywnym uczestnikom tegorocznych szkolnych obchodów DBI 2013.

Sprawozdanie z szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2012

Plakat informacyjny DBI 2012

Obchody DBI 2012 rozpoczęły się w naszej szkole z końcem stycznia i trwały do 15 marca.

Szkolny koordynator akcji, pedagog i wychowawcy podjęli szereg działań:

W klasach I – III oraz IV-VI jedna lekcja, kółka informatycznego lub informatyki została poświęcona tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia przeprowadzono na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. oraz materiałów, które przygotował koordynator akcji. W klasach I realizowano zajęcia w oparciu o scenariusz i filmiki „Sieciaki”. W klasach II i III odbyły się zajęcia w oparciu o przygotowany przez nauczyciela scenariusz. Uczniowie klas II z wykorzystaniem edytora grafiki próbowali przedstawić swoje wyobrażenie wirusa komputerowego, a uczniowie klas III mieli za zadanie pokazać na swoich rysunkach, jak korzystają bezpiecznie z zasobów sieciowych. Najciekawsze prace zostały wykorzystane do przygotowania gazetki w pracowni informatycznej. W klasach IV-VI odbyły się pogadanki, klasy szóste przygotowywały prezentacje multimedialne na temat bezpieczeństwa w Sieci.

Podczas zajęć „Szkolnej Kawiarenki Internetowej” realizowane są systematycznie zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Uczestnicy zajęć często korzystają z zasobów na stronie internetowej www.sieciaki.pl czy www.necio.pl

Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w kursach e-learningowych na stronie fdn.pl/kursy

Na stanowiskach w pracowni komputerowej umieszczono zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, tak, aby uczniowie pracując w Sieci pamiętali o ich przestrzeganiu.

Ogłoszono konkurs na plakat oraz rymowankę, prace miały ilustrować zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych oraz fakt, że z Internetu może korzystać każdy. Komisja konkursowa nagrodziła najciekawsze prace.
Koordynator akcji przygotował gazetkę ścienną nt. zagrożeń internetowych i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, na gazetce umieszczono również prace konkursowe uczniów.

Opracowano i udostępniono uczniom wykaz ciekawych, bezpiecznych stron, które mogą być pomocne w procesie uczenia się.

Na stronie internetowej szkoły umieszczono informacje odnośnie akcji, porady dla rodziców, linków do stron, na których można znaleźć informacje na temat zagrożeń oraz zasad bezpiecznego korzystania z Internetu itp.

Szkoła jest uczestnikiem projektu „Szkoła Bezpiecznego Internetu” i spełniła już wszystkie niezbędne do uzyskania certyfikatu warunki.

Odbyło się spotkanie z policjantem, podczas którego uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają na nich w Sieci oraz jak postępować, aby nie stać się sprawcą lub ofiarą przestępstw internetowych.

Rodzice podczas wywiadówki otrzymali ulotki przygotowane przez koordynatora akcji (na podstawie materiałów zgromadzonych na stronie www.dzieckowsieci.pl oraz ulotki dostępne na tej stronie.

16 marca 2012r. podczas apelu zostały podsumowane obchody DBI w naszej szkole – koordynator zdał sprawozdanie z działań podejmowanych podczas trwania akcji, wręczono dyplomy i nagrody najbardziej aktywnym uczestnikom tegorocznych szkolnych obchodów DBI 2012.

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2011

Obchody DBI 2010 rozpoczęły się w naszej szkole z końcem stycznia i trwały do 25 lutego.

Szkolny koordynator akcji, pedagog i wychowawcy podjęli szereg działań:

W klasach I – III oraz IV-VI jedna lekcja, kółka informatycznego lub informatyki została poświęcona tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia przeprowadzono na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. oraz materiałów, które otrzymała szkoła, a także materiałów przygotowanych przez koordynatora akcji. W klasach I realizowano zajęcia w oparciu o scenariusz i filmiki „Sieciaki”. W klasach II i III miały miejsce pogadanki na temat bezpieczeństwa w Sieci, praca z edytorem grafiki w celu przygotowania rysunków nt. „Bezpieczne wędrówki po Sieci”. Najciekawsze prace zostały wykorzystane do przygotowania gazetki w pracowni informatycznej. W klasach IV zrealizowano scenariusz zajęć „3…2…1…INTERNET”. W klasach V i VI odbyły się pogadanki, klasy szóste przygotowywały prezentacje multimedialne na temat bezpieczeństwa w Sieci.

Podczas zajęć „Szkolnej Kawiarenki Internetowej” realizowane są systematycznie zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Uczestnicy zajęć często korzystają z zasobów na stronie internetowej www.sieciaki.pl.

Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w kursach e-learningowych na stronie kursy.dzieckowsieci.pl: „Bezpieczna przygoda z Internetem” oraz „3..2..1..Internet!”. Szkolny koordynator DBI poinformował nauczycieli o możliwości uczestnictwa w kursie e-learningowym dla profesjonalistów poświęconym bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie.

Na stanowiskach w pracowni komputerowej umieszczono zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, tak, aby uczniowie pracując w Sieci pamiętali o ich przestrzeganiu.

W klasach IV-VI ogłoszono konkurs na plakat oraz rymowankę, prace miały ilustrować zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Komisja konkursowa wytypowała i nagrodziła 5 najlepszych prac (3 w kategorii plakat i 2 w kategorii rymowanka).

Plakat:

I miejsce: Julia Urbaniak kl. Va
II miejsce: Malwina Piechura kl. IVa
III miejsce Aleksandra Pierzak kl. Va

Rymowanki:

I miejsce ex aequo
Karolina Cieślak kl. IVa i Krzysztof Kociniak kl. Va

Koordynator akcji przygotował gazetkę ścienną nt. zagrożeń internetowych i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, na gazetce umieszczono również prace konkursowe uczniów.

Szkoła jest uczestnikiem projektu „Szkoła Bezpiecznego Internetu” i stara się o przyznanie certyfikatu.

Odbyło się spotkanie z policjantem, podczas którego uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają na nich w Sieci oraz jak postępować, aby nie stać się sprawcą lub ofiarą przestępstw internetowych.

Odbyła się szkoleniowa rada pedagogiczna poświęcona bezpiecznemu korzystaniu z zasobów internetowych.

25 lutego 2010r. podczas apelu zostały podsumowane obchody DBI w naszej szkole – koordynator zdał sprawozdanie z działań podejmowanych podczas trwania akcji, wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursów.

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2010

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2010 rozpoczęły się w naszej szkole z końcem stycznia i trwały do 12 lutego. W ramach obchodów DBI na terenie naszej szkoły koordynator tej akcji podjął szereg działań:

W klasach I – III jedna lekcja, a w klasach IV-VI dwie lekcje kółka informatycznego lub informatyki zostały poświęcona tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia przeprowadzono na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. oraz materiałów, które otrzymała szkoła (płyta + scenariusz), a także materiałów przygotowanych przez koordynatora akcji (prezentacja multimedialna). W klasach I realizowano zajęcia w oparciu o scenariusz i filmiki “Sieciaki”. W klasach II i III miały miejsce pogadanki na temat bezpieczeństwa w Sieci. W klasach IV-VI realizowano scenariusz zajęć “3.2.1. INTERNET”, tym samym wzięliśmy udział w konkursie “3. 2. 1. Bezpieczny Internet na Start!” Każdy uczeń po zajęciach otrzymał komplet materiałów edukacyjnych przygotowanych przez nauczyciela – adekwatnie do wieku ucznia.

Podczas zajęć “Szkolnej Kawiarenki Internetowej” realizowane są systematycznie zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów Sieciowych.

Na stanowiskach w pracowni komputerowej umieszczono cztery podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, tak, aby uczniowie pracując w Sieci pamiętali o ich przestrzeganiu.

Ulotka dla rodziców

Podczas semestralnego spotkania z rodzicami odbyły się warsztaty dla rodziców przygotowane przez koordynatora akcji oraz pedagoga szkolnego. Na tę okazję przygotowana została również ulotka informacyjna dla rodziców. W ulotce wykorzystano materiały udostępnione na stronach o tematyce związanej z bezpieczeństwem w Sieci.
Między innymi przekazano informacje dotyczące zagrożeń internetowych oraz tego, jakie kroki powinni poczynić, aby ich dzieci były bezpieczne w Sieci podczas korzystania z jej zasobów w domu, ewentualnie gdzie mogą szukać wskazówek i pomocy w razie zaistnienia określonych sytuacji.
Rodzice naszych uczniów mogli również wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów, a prowadzonych przez Fundację Pedagogium z Warszawy. Tematyka dotyczyła zagrożeń sieciowych oraz gier komputerowych niewłaściwych dla dzieci w tym wieku.

W klasach IV-VI ogłoszono konkurs plastyczny, praca miała ilustrować jedną z wybranych “sieciakowych” zasad bezpieczeństwa w Internecie. Do konkursu złożono kilkanaście prac. Komisja konkursowa wytypowała 6 najlepszych przyznając pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz trzy wyróżnienia.

Zwycięzcy w konkursie:

I miejsce – Emilia Frankowska kl. Vb
II miejsce – Klaudia Zielińska kl. Vb
III miejsce – Julia Urbaniak kl. IVa
wyróżnienie – Maciej Jarząbkowski kl. IVa
wyróżnienie – Marika Matynia kl. VIa
wyróżnienie – Magdalena Wysocka kl. IVc

Koordynator akcji przygotował gazetkę ścienną nt. zagrożeń internetowych i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, na gazetce umieszczono również zwycięskie prace w konkursie na plakat. Jako źródło informacji wykorzystano m.in. materiały dostępne na stronach www.dzieckowsieci.pl, www.sieciaki.pl.

Na stronie internetowej szkoły umieszczono informacje odnośnie akcji, porady dla rodziców, linków do stron, na których można znaleźć informacje na temat zagrożeń w Sieci, zasad bezpiecznego z niej korzystania itp. Materiały umieszczone na stronie skierowane są do rodziców i uczniów.

Podczas zajęć informatycznych w klasach I – III podczas realizacji tematyki dotyczącej grafiki komputerowej uczniowie przygotowywali rysunki nt: “Jak wyobrażam sobie wirusa komputerowego”. Prace zostały przygotowane z wykorzystaniem edytora graficznego Paint i TuxPaint. Najciekawsze prace zostały wykorzystane do przygotowania gazetki w pracowni informatycznej.

Szkoła Przystąpiła do projektu “Szkoła Bezpiecznego Internetu” i stara się o przyznanie certyfikatu.

12 lutego 2010r. podczas apelu zostały podsumowane obchody DBI w naszej szkole – koordynator zdał sprawozdanie z działań podejmowanych podczas trwania akcji, wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom w konkursie plastycznym.

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2009

W ramach Obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu na terenie naszej szkoły koordynator tej akcji – Justyna Klimczyk podjęła następujące działania:

Cykl zajęć – w każdej klasie jedna lekcja – nt. zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej (w oparciu o scenariusze dostępne na stronie www.dzieckowsieci.pl).

Przekazanie materiałów uczniom i rodzicom dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z Sieci.

Konkurs na plakat pt.: “Baw się w Internecie – BEZPIECZNIE” – w konkursie wzięli udział uczniowie klas IV- VI. W sumie złożono 17 prac.

Zwycięzcy w konkursie:

  • I miejsce – Emilia Frankowska kl. IVb
  • II miejsce – Anna Zientarska kl. VIa
  • III miejsce – Klaudia Michałek kl. Va
  • wyróżnienie – Wiktoria Janson – kl. Va
  • wyróżnienie – Klaudia Zielińska kl. IVb

Pozostali uczestnicy konkursu:

Przemek Jaguścik kl. IVa
Malwina Matyja kl. IVa
Jurek Stefaniak kl. IVa
Mateusz Sulikowski kl. IVa
Dominika Kowalczyk kl. IVb
Beata Nagoda kl. IVb
Oliwia Piechura kl. IVb
Ania Piwowarczyk kl IVb
Marika Matynia kl. Va
Kasia Morawiec kl. Va
Weronika Kotynia kl. VIa
Wiola Gałwa kl. VIb

Gazetka ścienna nt. zagrożeń internetowych i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, na gazetce umieszczono również zwycięskie prace w konkursie na plakat.

Umieszczenie na stronie internetowej szkoły informacji odnośnie akcji, porad dla rodziców, linków do stron na których można znaleźć informacje na temat zagrożeń w Sieci, zasad bezpiecznego z niej korzystania itp.

Uzyskanie darmowej rocznej licencji na program Emilek – pozwalający monitorować strony, które przeglądają uczniowie oraz zabezpieczyć szkolne komputery przez niewłaściwymi i niepożądanymi treściami.

Tematyka zajęć informatycznych w ramach omawiania edytorów grafiki: praca nt.: “Jak wyobrażam sobie Internet”.

5 marca 2009r. podczas apelu zostały podsumowane obchody DBI w naszej szkole, wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom w konkursie na plakat.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz