Kółko informatyczne w ramach projektu CMI

Jesteśmy w CMI
Oznaczenia projektu unijnego

Koło informatyczne prowadzone jest przez p. Justynę Klimczyk, która już po raz trzeci zdobyła grant na prowadzenie zajęć w ramach ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie https://cmi.edu.pl/

W zajęciach koła, prowadzonych na terenie naszej szkoły, bierze udział 14 uczniów z klas IV. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają dwie godziny lekcyjne.

Tematyka zajęć jest dość urozmaicona, jednak oscyluje głównie w obrębie zagadnień dotyczących programowania.

Relacja z zajęć – rok szkolny 2021/2022 (III edycja)

27 września

Rozpoczynamy kolejną przygodę z programowaniem. Tym razem nasza drużyna liczy 14 uczniów.

Pierwsze zajęcia to czas na omówienie spraw organizacyjnych oraz integrację zespołu. Podjęliśmy wyzwanie odkodowania muzyki. Tworzyliśmy również sekwencję kroków, którą później testowaliśmy na macie.

11 października

Dziś pracowaliśmy na platformie PixBlocks, zdobywaliśmy kolejne umiejętności budowania skryptów blokowych i realizowaliśmy zadania dotyczące pętli. Zmierzyliśmy się również z zadaniami na stronie https://compute-it.toxicode.fr/

W drodze głosowania udało nam się również wyłonić nazwę drużyny : “Pogromcy Komputerów”

18 października

Podczas zajęć projektowaliśmy koszulki drużyny. Rozmawialiśmy o rzeczywistości rozszerzonej i sprawdzaliśmy jakie możliwości daje kostka Merge Cube. Podczas drugiej części zajęć tworzyliśmy skrypty sterowania duszkiem w Scratch.

Relacje z zajęć – rok szkolny 2020/2021
(II edycja)

6 października

Dziś spotkaliśmy się po raz pierwszy. Nasza tegoroczna grupa liczy 11 uczniów, w tym dwie dziewczynki – co mnie niezmiernie cieszy.

Oprócz omówienia spraw organizacyjnych, uczniowie mieli okazję poznać Scottiego, bohatera gry do nauki programowania. Wspólnie z nim, rozwiązywali pierwsze zadania…

13 października

Do naszej grupy dołączyła 12 osoba – dziewczynka. Brawo dziewczyny! – programowanie nie jest tylko dla chłopaków.

Dziś poświęciliśmy nieco czasu na integrację zespołu oraz naukę współpracy. W tym celu wykorzystaliśmy Bum Bum Rurki. Świetnie się bawiliśmy! Drugą część zajęć poświęciliśmy na budowanie algorytmów i zapoznanie z środowiskiem PixBlocks.

20 października

Naszym celem jest przygotowanie się do turnieju algorytmicznego, dlatego dziś rozpoczęliśmy zmagania z naszym pierwszym, wspólnym projektem w środowisku Scratch. Założyliśmy konta, dzięki czemu łatwiej będzie się nam pracowało nad kolejnymi zadaniami.

10 listopada

Od trzech tygodni pracujemy zdalnie. Dzięki platformie Teams możemy się spotykać i kontynuować pracę nad naszymi projektami.

W ostatnim numerze Informatora Kleszczowskiego (nr 21/2020) znalazł się obszerny artykuł na temat kółka informatycznego…

Wycinek z gazety - Nowa odsłona projektu CMI

01.12.2020

Podczas dzisiejszych zajęć wykorzystaliśmy jedną z aplikacji webowych (http://gameaboutsquares.com/) w celu doskonalenia umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości. Te umiejętności są niezwykle ważne podczas nauki programowania.


15.12.2020

Podczas dzisiejszych zajęć pracowaliśmy na stronie http://compute-it.toxicode.fr/ . Aplikacja pozwala doskonalić umiejętność czytania i interpretowania programów. Musieliśmy skupić się i wykorzystać swoje umiejętności, aby zrozumieć podstawowe pojęcia programowania.

Ta gra skupia się głównie na czytaniu kodu. Pozwala zdobyć praktykę w interpretowaniu kodu – to przydatna umiejętność podczas odkrywania kodu napisanego przez innych, ale również podczas pisania własnego kodu. Pomoże nam robić mniej błędów oraz tworzyć czytelny i przejrzysty kod.

22.12.2020

Dziś odbyły się ostatnie w tym roku kalendarzowym zajęcia koła informatycznego. Tematyka była typowo świąteczna. najpierw programowaliśmy drogę Świętego Mikołaja w aplikacji https://santatracker.google.com/intl/pl/codelab.html

Tworzyliśmy nasze pierwsze modele 3D w aplikacji Tinkercad https://www.tinkercad.com

Uczniowie prezentowali też kartki świąteczne wykonane z materiałów dostarczonych im przeze mnie do domów. W przesyłce znalazły się też koszulki drużyny.

Inspiracje do wykonani kartek znaleźliśmy na stronie: https://www.makerspaces.com/blog/

26.01.2021

Po długiej przerwie (przerwa świąteczna i ferie zimowe) znów się spotkaliśmy. Nadal pracujemy zdalnie za pośrednictwem platformy MS Teams. Podczas dzisiejszych zajęć wykorzystaliśmy serwis Code.org by doskonalić nasze umiejętności programowania. Wybraliśmy tym razem aplikację: https://studio.code.org/s/artist/stage/1/puzzle/1 oraz http://www.grinchhourofcode.com/game.html. Wykorzystaliśmy też różne aplikacje do stworzenia naszych awatarów.

02.02.2021

Dzisiejsze zajęcia poświęciliśmy grze Minecraft.

09.03.2021

Dziś rozpoczęliśmy przygodę z micro:bitem. Korzystamy ze strony https://makecode.microbit.org/# oraz znajdującej się tutaj aplikacji do tworzenia skryptów dla płytki micro:bit. Poznaliśmy środowisko programistyczne i stworzyliśmy pierwsze skrypty.

02.06.2021

Wycieczką do RoboParku w Częstochowie podsumowaliśmy tegoroczne zajęcia koła informatycznego. Podczas pobytu w RoboParku m.in. obejrzeliśmy wystawę robotów z całego świata, mogliśmy zagrać w gry z wykorzystaniem technologii VR, przyjrzeliśmy się pracy drukarki 3D, wzięliśmy udział w pokazach tańczących robotów oraz wynalazków Tesli, lotów dronów, a także w warsztatach programowania robotów, tworzyliśmy również prace przy pomocy długopisów 3D.

Relacje z zajęć – rok szkolny 2019/2020
(I edycja)

7 października

Dziś rozpoczęliśmy zajęcia kółka informatycznego w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego…

28 października

Dziś odbyły się czwarte już zajęcia kółka informatycznego w ramach CMI. Pracowaliśmy w Scratch-u i PixBlocks-ie, a wolnej chwili chłopcy wypróbowali aplikację Bit by Bit, część zespołu z zaciekawieniem powróciła do gry Scottie Go! Dotarły do nas również, zaprojektowane przez nas koszulki… Teraz nasz team wygląda super…

4 listopada

Na dzisiejszych zajęciach kółka informatycznego poruszaliśmy tematykę rzeczywistości rozszerzonej, dokończyliśmy projekt w Scratch-u… Znaleźliśmy też czas na chwilę przerwy, podczas której zaprosiłam uczniów na pyszną pizzę…

25 listopada

Zajęcia kółka informatycznego w ramach projektu CMI – pierwsza przygoda z mBot-ami…

9 grudnia

Oj, dzisiaj się działo… Chłopcy na kółku tworzyli skrypty sterujące – przy pomocy klawiatury – mBot-ami. Programowali również symbole pojawiające się na wyświetlaczu LED oraz światełka “kierunkowskazów”.
Testowali swoje skrypty, podczas przejażdżek dochodziło do niewielkich kolizji i “przepychanek” robotów…

W ostatnim numerze Informatora Kleszczowskiego (nr 23/2019) znalazł się artykuł na temat grantu i kółka informatycznego…

Wycinek z gazety Czy wyrosną na informatycznych mistrzów?
Wycinek z gazety SP Kleszczów w ogólnopolskim projekcie

27 stycznia

Rozpoczęliśmy przygotowania do udziału w zawodach algorytmicznych, które zostaną zorganizowane w ramach CMI. Nasi uczniowie będą rywalizować na Poziomie A – Skrzaty (klasy IV-VI), gdzie preferowanym językiem będzie język Scratch.

Dla urozmaicenia zajęć, cześć czasu przeznaczyliśmy na tworzenie prostych obwodów elektrycznych z diodami – wykorzystaliśmy w tym celu taśmę miedzianą, diody i baterie. W rezultacie powstały kartki walentynkowe walentynkowe.

1 lutego

Podczas ostatniego zjazdu stacjonarnego na Politechnice Łódzkiej, odebrałam zestaw robotyczny, który wzbogaci wyposażenie pracowni informatycznej…

3 lutego

Kontynuujemy przygotowania do zawodów algorytmicznych. Uczniowie otrzymali zestawy przykładowych zadań, które wspólnie analizujemy i omawiamy na zajęciach koła.

Postanowiłam nieco uatrakcyjnić nasze spotkanie i przyniosłam na kółko bym bum rurki. Chłopcy otrzymali zakodowane kolorami piosenki, które próbowali odtworzyć i zaprezentować. Rozmawialiśmy o możliwości wykorzystania dźwięków w Scratch-u i mBlock-u (dźwięki wygrywane przez robota).

10 lutego

Ale się działo… 10 lutego wybraliśmy się do Experymentarium do Łodzi. Oprócz odwiedzenia wystawy, wzięliśmy udział w warsztatach robotycznych Lego Mindstorms. Udało nam się również spotkać z uczniami Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi, którzy tak ja my, działają w ramach projektu #CMI. Wraz ze swoim opiekunem Wiolettą Szwebs przygotowali dla nas warsztaty z programowania płytek Mikro:bit.

SP 81 – bardzo Wam DZIĘKUJEMY za przemiłe spotkanie.

17 lutego

Podczas dzisiejszych zajęć ćwiczyliśmy przed turniejem. Składaliśmy również mBoty, które trafiły do nas w ramach projektu.

3 marca

Przez trzy kolejne tygodnie próbujemy swoich sił w aplikacji Scottie Go! Dojo. Służy ona do projektowania własnych zadań, które później testowaliśmy przy pomocy klocków Scottie Go!

Przygotowujemy się również do Turnieju… To ciężka praca – jednak kilka zespołów zdecydowało się podjąć wyzwanie.

31 marca

Ponieważ zajęcia w szkole zostały zawieszone, komunikujemy się za pośrednictwem komunikatora. Mimo utrudnień, próbujemy podołać wyzwaniom Turnieju…

20 kwietnia

Mimo tego iż od kilku tygodni pracujemy zdanie, udało się dostarczyć członkom koła podzespoły do samodzielnego zbudowania pojazdu. W pakiecie uczniowie mogli znaleźć m.in. silniczki, baterie, koszyczek na baterie z włącznikiem, koła zębate i pasowe oraz pistolety do klejenia na gorąco. Przesłałam uczniom niezbędne materiały i instrukcje, w oparciu o które każdy z nich mógł zbudować swój samochodzik.

4 maja

Dzisiaj nasze spotkanie dotyczyło wykorzystania klocków LEGO. Uczniowie opowiadali o możliwościach jakie dają klocki, co można z nich zbudować. Znalazły się też nietypowe zastosowania – mianowicie Jeden z uczniów – Samuel Skurkiewicz – tworzy fantastyczne animacje poklatkowe z wykorzystaniem klocków i figurek LEGO – zobaczcie sami:

Jeden z uczniów pokazał nam swoje niesamowite modele Lego Technics

11 maja

Podczas dzisiejszego spotkania on-line rozmawialiśmy o możliwościach platformy TINKERCAD. Najwięcej uwagi poświeciliśmy tworzeniu modeli trójwymiarowych…

Praca jednego z uczniów:

Zaprojektowany przez ucznia model 3D - okno programu Tinkercad
Zaprojektowany przez ucznia model 3D

Powoli zbliżamy się do końca realizacji projektu CMI, w ramach którego prowadziłam na terenie naszej szkoły koło informatyczne. W zajęciach brało udział 12. chłopców z klas szóstych.

Formą podsumowania udziału w projekcie, było uczestnictwo w turnieju algorytmicznym na poziomie lokalnym, do którego – niestety ze względu na przejście na pracę zdalną i utrudniony kontakt – wzięła udział tylko jedna drużyna. Nie zakwalifikowaliśmy się do kolejnego etapu (choć było bardzo blisko). Trzeba jednak zauważyć, że chłopcy rywalizowali z uczniami z kilku województw (uczniowie z całej Polski przesyłali swoje rozwiązania na pięć uczelni), również ze starszymi od siebie.

Chłopcy: Samuel i Oskar zdobyli 360 punktów i zajęli 9. miejsce (na 68 drużyn, które przesłały swoje rozwiązania na Politechnikę Łódzką)

Podczas etapu lokalnego, 226 zespołów w kategorii Skrzaty zgłosiło łącznie 884 rozwiązania w obrębie pięciu uczelni, które uczestniczyły w projekcie CMI.

Jest więc powód, aby pogratulować im wytrwałości i podziękować za zaangażowanie…

Dyplom w zawodach algorytmicznych