Body worlds – wystawa

W czwartek 5 stycznia młodzież klas 7 i 8, pod opieką pań:  Moniki Starygi, Joanny Mądrzyk i Moniki Piątczak wzięła udział w wyjeździe do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzanie wystawy Body World.

Ta jedyna w swoim rodzaju wystawa umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji prof. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat.

Uczniowie mieli okazje utrwalić wiedzę dotyczącą anatomii i fizjologii człowieka. Zobaczyli jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznali sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.

Wystawa zrobiła na uczniach duże wrażenie- ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny. 

Nie można nie wspomnieć o tym, że również uczniowie na oprowadzających zrobili duże, bardzo pozytywne wrażenie. Odpowiadali na zadawane przez oprowadzających studentów medycyny pytania i zadawali własne, bardzo ciekawe.