“Czytam z klasą…”

,,Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” to międzynarodowy projekt, który realizują uczniowie klas pierwszych. Został on stworzony z myślą o zachęcaniu uczniów do czytania książek. Tegoroczna edycja jest pod kryptonimem ,,Poznajemy zawody”. Świetnie wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.

Cały projekt składa się z trzech modułów. W każdym z tych modułów uczestnicy wybierali jedną spośród zaproponowanych lektur. Po przeczytaniu uczniowie przystępowali do wykonania zadań. Po zakończeniu każdego modułu i przesłaniu sprawozdania z jego realizacji każda klasa otrzymuje potwierdzenie realizacji.

Uczniowie zakończyli już pierwszy moduł ,,Podróże małe i duże”. W ramach tego modułu klasy pierwsze wraz z wychowawcą czytały lekturę ,,Pilot i ja” Adama Bahdaja.

Po przeczytaniu każdy uczeń  ozdobił oraz uzupełnił swój lekturnik. Dzieci wyróżniały głównych bohaterów, rysowały ilustrację tematyczne i opisywały jedno wydarzenie.

Następnym krokiem było zaprojektowanie i  wykonanie zakładek do książek. Do zadania tego uczniowie zabrali się z wielkim zaangażowaniem, gdyż przekazali je na konkurs organizowany przez szkolną bibliotekę.

Kolejnym wyzwaniem było zorganizowanie Dnia Postaci z Bajek, który przypada 5 listopada. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali pokaz mody baśniowej. Przebrani za urocze i sympatyczne postacie  baśniowe z radością prezentowali swoich ulubionych bohaterów niczym prawdziwi modele i modelki. Nie zabrakło wspólnej zabawy i tańca. Po pokazie uczniowie malowali w grupach różne postacie baśniowe oraz oglądali online spektakl teatralny ,,Łysek z pokładu Idy”.

W ramach tego modułu została przeprowadzona także lekcja odnośnie zawodu pilota. Uczniowie poznali tajniki tego zawodu.

Aktualnie klasy pierwsze czytają kolejną lekturę ,,Akademia Pana Kleksa”.

Dla wszystkich uczniów projekt ten jest niezwykłą czytelniczą przygodą.