Międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

Klasy trzecie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie  już po raz trzeci przystąpiły do projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.

Projekt ten składa się z trzech modułów. Klasy zakończyły moduł pierwszy „Podróże małe i duże”

Ten moduł zaczęliśmy od wybrania lektury. Wszystkie klasy zdecydowały się na lekturę „Pilot i ja” Adama Bahdaja.

Moduł ten realizowany był w czasie stacjonarnego nauczania. Dzieci zapoznały się  z lekturami w czasie zajęć stacjonarnych.

Pierwszym zadaniem w tym module było uzupełnienie lekturnika. Uczniowie wpisywali tytuł, autora, głównego bohatera oraz bohaterów drugoplanowych. Rysowali głównego bohatera oraz  wypisywali jego cechy zewnętrzne. Dzieci również opisywały i rysowały najbardziej ulubioną przygodę z poznanej lektury.

Kolejnym zadaniem, było zorganizowanie klasowego dnia postaci z bajek. W każdej klasie znalazły się chętne dzieci, które wzięły udział w tym zadaniu. Dzieci pięknie zaprezentowały się na tle kolorowej dekoracji. Pozostałe miały za zadanie rozpoznać co to za postać i z jakiej bajki pochodzi bohater.

Trzecim zadaniem było  zaprojektowanie i wykonanie zakładki do książek, które nawiązywały do przeczytanej lektury. Wykonały bardzo ciekawe prace.

Ostatnim czwartym zadaniem było przeczytanie opowiadania „Rozchmurzone opowiadanie na powitanie”, a następnie zrealizowanie zadań z przygotowanego przez organizatorów projektu scenariusza.  Dzieci bawiły się w detektywów i poszukiwały w różnych źródłach informacji na temat wybranych zawodów, wykonywały prace plastyczne, dopasowywały cechy charakterystyczne i akcesoria  dla danego zawodu.

 Dzieci pięknie pracowały w trakcie wykonywania wszystkich zadań.

Wychowawczynie klas trzecich