Na kaszubską nutę

Narodowe Święto Niepodległości każdego roku składnia do refleksji nad naszą Ojczyzną- jej przeszłością, obecną sytuacją i przyszłością. W poznawaniu i utrwalaniu ważnych wydarzeń historycznych pomagają nam okolicznościowe akademie oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. W przededniu święta, tj. 10 listopada w naszej szkole gościła pani Janina Czerwionke, nauczycielka języka kaszubskiego z Redy. Klasy VII a i VII d uczestniczyły w zajęciach, podczas których mogli poznać Kaszuby, ich język, tradycję, kulturę i atrakcje turystyczne.

Ubrana w kaszubski strój ludowy prowadząca opowiedziała, czym charakteryzują się Kaszuby, pokazała flagę i zaprezentowała hymn regionu. Opowiedziała o używanych lokalnie instrumentach muzycznych, bogatej kuchni regionalnej i znanych Polakach pochodzących z Kaszub. Uczniowie dowiedzieli się również, czym jest Szwajcaria Kaszubska, „kaszubskie nuty” czy ”dziadówka”. Najciekawszym elementem zajęć było obejrzenie książek napisanych w języku kaszubskim (w tym także kaszubskiej wersji „Pana Tadeusza”), gra na diabelskich skrzypcach oraz spróbowanie ciasta marchewkowego upieczonego według starej rodzinnej receptury.

Spotkanie z rodowitą Kaszubką uświadomiło nam, jak bogata i różnorodna jest Polska- pod względem kulturowym i geograficznym. Każdy region naszej Ojczyny jest pełen urokliwych miejsc, cennych zabytków i atrakcji turystycznych. Niejednokrotnie, planując wakacyjne wyjazdy, szukamy ciekawych miejsc poza granicami naszego kraju. Zapominamy, że piękne miejsca znajdują się także w Polsce. Warto wybrać się na Pomorze. Kaszuby czekają na odkrycie!