NARODOWE CZYTANIE 2020

Już po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w akcji Narodowe Czytanie klasyki polskiej literatury przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kleszczowie. Lekturą dziewiątej edycji tego wydarzenia było wybitne dzieło epoki polskiego romantyzmu- „Balladyna” Juliusza Słowackiego.  Dramat został ukończony w grudniu 1834 r., a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Przedstawia niezdrową rywalizację, żądzę władzy i sukcesu za wszelką cenę, której końcowym efektem jest wielka tragedia. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 

Do udziału w tegorocznej akcji zachęcały słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.”

Naszą szkołę podczas tegorocznej akcji reprezentowali uczniowie klasy VIII A wraz z polonistką- p. Danutą Kuc oraz nauczyciele: Aleksandra Gorzelak Dylak, Renata Frach, Agnieszka Szczęsna i Agnieszka Gos-Stacherska. Słoneczna aura  sprzyjała czytaniu na świeżym powietrzu- na dziedzińcu kompleksu Solpark. Narodowe Czytanie przebiegało zgodnie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa oraz według odpowiedniej procedury. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe egzemplarze lektury tegorocznej edycji.  

Gminnej Bibliotece Publicznej dziękujemy za zaproszenie, udaną współpracę i doskonałą, pomimo trudnych warunków, organizację wydarzenia. Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną edycję NC.

Agnieszka Gos-Stacherska