Sprawozdanie z w wycieczki klas 7 do Kopalni Soli „Wieliczka”

8 maja 2023 r. odbyła się wycieczka klas 7a i 7 b do Wieliczki. Punktualnie o 7.30 wyruszyliśmy w drogę. Na miejsce dotarliśmy według planu i rozpoczęliśmy zwiedzanie pod opieką pani przewodnik, która oprowadziła nas po podziemiach tego wspaniałego obiektu. Kopalnia Soli „Wieliczka” to bezcenny zabytek kultury materialnej wpisany w 1978 r.  na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia do Szybu Daniłowicza. Najpierw pokonaliśmy mnóstwo schodów w dół, by później przejść prawie czterokilometrową trasę zwiedzania. Na dole w kopalni panuje przyjemny chłód, więc trzeba być przygotowanym i odpowiednio się ubrać. Przechodząc wąskimi korytarzami zabytkowej kopalni, słuchaliśmy opowieści naszej przewodniczki, która najpierw opowiedziała nam legendę związaną z powstaniem tego miejsca, a później przeszła do historii kopalni. Następnie dowiedzieliśmy się o metodach wydobywania soli, poznaliśmy tajniki pracy górników, którzy na przestrzeni lat wykonywali naprawdę niebezpieczny zawód.  Wnętrza kopalni prezentują się wspaniale. Wszyscy byli bardzo zainteresowani kolejnymi etapami zwiedzania. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które dostawali wyczerpujące odpowiedzi.

Dowiedzieliśmy się, że wielicka kopalnia to aż 2391 komór i ponad 245 kilometrów chodników. Tyle wyrobisk powstało pod Wieliczką przez ponad 700 lat eksploatacji złoża soli. Z powierzchni do podziemi wydrążono 26 szybów górniczych (6 czynnych do dziś) i 180 szybików międzypoziomowych. Udało nam się również zwiedzić  znajdujące się na terenie kopalni Muzeum Żup Krakowskich oraz spędzić czas w tężni solankowej, na temat której więcej informacji  znajdziecie tutaj https://www.kopalnia.pl/skorzystaj-z-dobroczynnych-wlasciwosci-wielickiej-tezni-solankowej-mnn2 Był także czas na zakup pamiątek i krótki odpoczynek.

Ostatnim punktem wycieczki był pyszny obiad, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kleszczowa, gdzie dotarliśmy na godzinę 19.00. Uczniowie wrócili zadowoleni oraz pełni dobrych wspomnień, wrażeń i nowych informacji na temat jednego z najsłynniejszych miejsc w Polsce oraz na świecie. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Tatara, Agnieszka Gos-Stacherska i Magdalena Marszałek.

Agnieszka Gos-Stacherska