Miesiąc Języka Ojczystego

Każdego roku 21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to okazja do uczczenia języka polskiego oraz zwrócenia uwagi na jego piękno i niezwykłą wartość.

W związku z tym wyjątkowym dniem w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Kleszczowie podejmowane są różne przedsięwzięcia i trwają aż do połowy marca, dlatego w naszej placówce święto przyjęło nazwę Miesiąca Języka Ojczystego.

W tym roku, wzorem lat ubiegłych, panie polonistki przygotowały wystawy i gazetki ścienne, które w atrakcyjny sposób przekazywały uczniów informacje na temat naszego języka. Ponadto klasy czwarte, w ramach lekcji języka polskiego, zaprezentowały inscenizację legendy „O warszawskim Bazyliszku”. Piątoklasiści zaprojektowali plakaty ilustrujące najpopularniejsze związki frazeologiczne, z kolei uczniowie starszych klas sprawdzali swoją wiedzę o języku polskim, wykonując zadania o różnym stopniu trudności.

Zwieńczeniem obchodów była organizacja konkursu „Mistrz Ortografii”. Uczniowie klas IV- VIII przystąpili do szkolnego dyktanda. Podzieleni na dwie grupy wiekowe musieli zmierzyć się z tekstami sprawdzającymi znajomość wszystkich reguł ortograficznych i interpunkcyjnych.

Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii 2024 w kategorii klas IV- VI zdobyła Alicja Kopystyńska, (kl. IV a), natomiast spośród uczniów klas VII- VIII najlepiej tekst napisała Natasza Kułak ( z kl. VIII b). Gratulujemy zwycięzcom!

Dbanie o język polski oraz zwracanie uwagi na jego piękno i wyjątkowość nie kończy się wraz z obchodami Miesiąca Języka Ojczystego. Troska o poprawność polszczyzny w mowie i piśmie  to nasza wspólna sprawa, którą chcemy zajmować się każdego dnia, nie tylko od święta.