Podsumowanie DBI 2024

Tradycyjnie jak co roku obchodzimy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to czas, kiedy intensyfikujemy nasze działania, podejmujemy różne inicjatywy, organizujemy konkursy. W tym raku udało nam się również zaprosić do aktywności rodziców, którzy dali namówić się na udział w quizie, który dotyczył bezpieczeństwa ich pociech w Sieci. Należy wspomnieć, że wyniki quizu świadczą o tym, że spora grupa rodziców doskonale orientuje się w tej tematyce i trudne czasem określenia różnych internetowych zagrożeń nie są im obce. To niezwykle budujące. Dziękuję tym samy wszystkim zaangażowanym i gratuluję wyniku.

Uczniowie również podejmowali różne aktywności, zarówno podczas godzin wychowawczych jak i lekcji informatyki czy na zajęciach komputerowych.

Uczniowie klasy 1a i 1c wzięli udział w webinarach “Bezpieczne relacje w sieci” organizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz “Sieciaki – Internet bez przesady” oraz “Z Internetem świat jest bliski” zorganizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, klasa 1b uczestniczyła w webinarium: “Bezpieczne relacje w Sieci.” oraz “Ochrona danych i wizerunku w sieci”, organizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły, udzielając odpowiedzi na zadawane pytania, które wychowawca umieszczał na czacie spotkania. Następnie wykonały pisemno-obrazkowe zadania utrwalające.

Klasa 2b włączyła się w obchody DBI, w ramach których dzieci uczestniczyły w dwóch webinarach online organizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej: “Bezpieczne relacje w sieci” oraz “Ochrona danych i wizerunku w sieci”. W czasie tych lekcji oglądały filmy tematyczne, rozwiązywały łamigłówki. Miały możliwość odpowiadania na pytania zadawane przez panie prowadzące (poprzez czat). Ponadto dzieci wypełniały z rodzicami kartę pracy “Sposób rodziny na bezpieczne relacje w sieci”, które były prezentowane podczas lekcji w klasie.

W klasie 3a w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu odbyły się zajęcia w sali informatycznej, gdzie uczniowie pracowali na stronie internetowej www.necio.pl . Oglądali bajkę „Mój przyjaciel Necio” oraz korzystali z ciekawych i pouczających zasobów tej strony. Koleją lekcją w ramach kontynuacji obchodów, był webinar „Ochrona danych osobowych i wizerunku w sieci”, który odbył się 21.02 zorganizowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Klasa 3b w ramach DBI poruszała z wychowawcą tematykę bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Uczniowie stworzyli także plakaty w programie graficznym.

Z okazji obchodów DBI klasa 4a przygotowała plakaty na temat bezpieczeństwa w sieci. W swoich pracach uczniowie zwrócili uwagę na treści przekazywane w Internecie, czas spędzany przy multimediach oraz ochronę danych osobowych i potrzebę zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

Klasa 4b wzięła udział w warsztatach on-line “Czy Internet zawsze gra fair? Sposób na cyberprzemoc.”, podczas których uczniowie dowiedzieli się, czym jest cyberprzemoc i jak sobie z nią radzić.

Klasa 5a w ramach obchodów DBI brała udział w webinarze 21 lutego “Ochrona danych i wizerunku w sieci” – zorganizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Uczniowie byli zainteresowani i aktywnie uczestniczyli w dyskusji na tematy poruszane podczas zajęć.

Klasa 5c w ramach DBI rozmawiała na godzinie wychowawczej o uzależnieniu od Internetu, uczniowie wykonali również plakat na wyżej wymieniony temat. Wzięli również udział w szkoleniu online na temat cyberbezpieczeństwa.

Klasa 6a podjęła temat dotyczący niewłaściwych zachowań w sieci. Po obejrzeniu filmiku “Gdzie jest Mimi” uczniowie dyskutowali na temat hejtu, publikacji na portalach społecznościowych zdjęć i filmików. Przypomnieli również zasady netykiety. Podczas lekcji informatyki uczniowie wzięli również udział w quizie dotyczących bezpiecznego zachowania podczas korzystania z zasobów sieciowych.

Klasa 6c na godzinie wychowawczej zrealizowała temat: “W jaki sposób dbać o higienę cyfrową? Dzień Bezpiecznego Internetu”. Uczniowie obejrzeli filmik “10 zasad higieny cyfrowej z Fundacją Dbam o Mój Zasięg”. Wspólnie z wychowawcom omówili wszystkie zasady, podawali ciekawostki i udzielali sobie rad dotyczących ich życia online.

Podczas zajęć wychowawcy mogli korzystać z zasobów internetowych dotyczących bezpiecznego korzystania z Sieci, zebranych przez koordynatora akcji w kolekcji wakeletowej.

Szkolny koordynator DBI
Justyna Klimczyk