Żywa lekcja biologii

W dniu 29.02. 2024 uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w żywej lekcji biologii z niecodziennymi żywymi okazami – gadami, a konkretnie wężami. Należą one do zwierząt zmiennocieplnych, czyli ich temperatura ciała zależy od temperatury otoczenia. Przywiezione, więc zostały w specjalnych koszach wiklinowych wyposażonych w styropian i termofory z ciepłą wodą.

Żywa lekcja biologii, to lekcja z naturalnymi żywymi organizmami.Uczniowie mieli okazję zobaczyć egzotyczne gatunki węży np. pytona tęczowego, pytona tygrysiego, pytona tygrysiego albinosa i boa dusiciela.

Pan Krzysztof, w bardzo interesujący sposób omówił tajniki żywienia i hodowli tych gadów, przedstawił ich budowę, fizjologię, zachowania i zwyczaje. Podczas spotkania obalone zostały mity, co do długości ogona u węży, ich narządów zmysłów, czy też skóry. Chętni uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się wężom, a nawet dotknąć ich suchej i ciepłej skóry. Uczestnicy spotkania usłyszeli m. in. jak można odróżnić samicę od samca oraz zobaczyć jak wygląda wężowa wylinka. Największe jednak zainteresowanie wzbudził wąż, a raczej wężyca:) albinoska.