SADZIMY DRZEWA

W związku z obchodami Świtowego Dnia Ziemi uczniowie klasy 4a i 4c w ramach lekcji przyrody, wzięli udział w akcji – Sadzimy Drzewa, której celem było propagowanie proekologicznych postaw i zachowań wśród społeczności naszej szkoły.

Z tej okazji uczniowie ww. klas wraz z rodzicami w sposób symboliczny zwrócili uwagę na to, co każdy z nas może zrobić dla środowiska. Uczniowie oraz ich opiekunowie odebrali ze szkoły przygotowane sadzonki buków, które później posadzili na swoich działkach.

Starożytni Rzymianie uważali buki za drzewo przynoszące szczęście, miłość i cierpliwość, w polskiej tradycji ludowej wierzono, że buki odstraszały złe moce i demony, być może nasze drzewka mają ww. moce, jednak wiemy na pewno, że posiadają najważniejszą supersiłę – przeprowadzają proces fotosyntezy – wytwarzając niezbędny dla ludzi tlen.

Warto wiedzieć, że duży buk produkuje dziennie około 7000 litrów tlenu, jest to ilość wystarczająca dla 50 osób.

Sadzenie drzew jest ważnym działaniem pozwalającym świętować ten szczególny dzień, jako konkretna akcja, w którą możemy zaangażować społeczność naszej szkoły. Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby podejmować tematy związane z konsumpcjonizmem społecznym oraz wszelkimi działaniami na rzecz poprawy środowiska, w którym żyjemy. Warto jednak również oprócz teoretycznego wymiaru tego święta, podjąć wyzwania i poprzez drobne gesty przyczynić się w realny sposób do zmian, które są niezbędne dla poprawy funkcjonowania naszej Błękitnej Planety.

Dziękujemy Uczniom i Rodzicom za włączenie się w ten piękny symboliczny gest. Jesteśmy wdzięczni, że nasza Planeta może na Was liczyć!

Ilona Kuśmierek