W dniu 1 grudnia 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona prawom dziecka. Wielkim przyjacielem dzieci był patron naszej szkoły- Janusz Korczak. 20-tą rocznicę nadania szkole imienia i ustanowienia sztandaru obchodziliśmy w czerwcu tego roku. Akademia stała się okazją do przybliżenia sylwetki patrona szkoły jako obrońcy praw dziecka. Nawiązywała również do Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, obchodzonego 20 listopada oraz Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który wypada 10 grudnia.
Podsumowaniem obchodów było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego
w klasach I-III pt. Jakie marzenia dzieci spełniał król Maciuś I oraz wręczenie dyplomów i nagród laureatom.
Dzień 1 grudnia stał się dniem, w którym obchodziliśmy Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od tańca BELGIJKA w wykonaniu uczniów klasy 5b. Następnie uczniowie i pedagodzy w galowych strojach z ogromnym zainteresowaniem oglądali przedstawienie humorystyczne pt. Baśń o prawach dziecka. Inscenizacja składała się z 3 aktów, w których zostały wykorzystane motywy trzech znanych baśni: Kopciuszka, Księżniczki na ziarnku grochu i Czerwonego Kapturka. Na scenie zadebiutowali uczniowie klasy 5b. Mali aktorzy, pokazując swoje aktorskie umiejętności, zebrali gromkie brawo, ponieważ zaprezentowali się wspaniale. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem p. Danuty Kuc oraz p. Urszuli Brześcińskiej. Scenografię i niezbędne rekwizyty wykonała p. Ewa Soska. O oprawę muzyczną zadbał p. Sławomir Szafrański. Stroje dla aktorów przygotowali rodzice, którym też pragnę podziękować za pomoc i zaangażowanie.
Z kolei uczniowie klas 6a i 6c przybliżyli sylwetkę Janusza Korczaka jako przyjaciela dzieci i jednego z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Korczak zauważył w dziecku człowieka, walczył o jego podmiotowość. To wzór pedagoga, od którego powinni się uczyć wszyscy dorośli. Słowa Janusza Korczaka: „Mów dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”, warto wziąć sobie do serca.
Podsumowując uroczystość, należy pamiętać, że każdy człowiek, czy to dziecko, czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa. Dlatego oprócz praw, o których tak wiele się mówi, trzeba pamiętać również o obowiązkach wynikających z roli ucznia, dziecka, Polaka i człowieka. Trzeba traktować innych tak, jak sami chcemy być traktowani.