Sprawozdanie z XVI Ekologicznego Rajdu „Barbórka w Kleszczowie”

Szkolne Koło PTSM „Wędruj z nami” było organizatorem  XVI Ekologicznego Rajdu „Barbórka w Kleszczowie”, który odbył się w sobotę, 25 listopada 2023r.

Wydarzenie to objął swoim patronatem Wójt Gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski.

W tej turystycznej imprezie wzięło udział 64 uczniów ze szkół podstawowych w Czarnocinie, Drużbicach, Milejowie, Szynczycach, Tomaszowie Mazowieckim oraz  Kleszczowie. Młodymi uczestnikami rajdu opiekowało się 12 nauczycieli.

Szkołę Podstawową w Kleszczowie reprezentowała 20 osobowa grupa członków SK PTSM, pod opieką Ewy Soski, Sylwii Wojtan, Agnieszki Skóry, Agnieszki Gos-Stacherskiej i pełniącej funkcję kierownika grupy Bogusławy Szydło-Wolnej.

Rajd przebiegał zgodnie z programem. Tuż po godzinie 8 rano, 4 osobowe reprezentacje z entuzjazmem przystąpiły do konkursu grupowego polegającego na: rozwiązaniu testu wiedzy o gminie Kleszczów, narysowaniu czapki górnika, napisaniu rymowanki zachęcającej koleżanki i kolegów do wstąpienia do SK PTSM i udziału w imprezach turystycznych takich jak Ekologiczny Rajd Barbórka w Kleszczowie oraz prawidłowym posegregowaniu odpadów na czas.

Uczestniczki i uczestnicy, którzy nie brali udziału w konkursie, chętnie korzystali z rozstawionych na terenie naszej szkoły, stołów do gry w tenisa stołowego i nawiązywali nowe znajomości.

Następnie odbyła się piesza wycieczka do kompleksu dydaktyczno – sportowego SOLPARK w Kleszczowie. W ciekawych miejscach tj.: pomnik niepodległości, pomnik Papieża Jan Pawła II, figura św. Barbary, Kościół p.w. NMP Anielskiej w Kleszczowie, DPS im. Św. Barbary, Dom Kultury, Urząd Gminy, Zakład Komunalny, siedziba KS Omega Kleszczów, siedziba FRGK, Kompleks Sportowo – Dydaktyczny Solpark) były przystanki, gdzie kierownik rajdu opowiadała o historii i dniu dzisiejszym Kleszczowa. Nie zabrakło też informacji o tradycjach związanych z obchodami Dnia Górnika zwanego Barbórką.

W kompleksie SOLPARK czekała zjeżdżalnia, jacuzzi i basen – to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać wszyscy uczestnicy rajdu. Była to też chwila aktywnego spędzenia wolnego czasu ze swoimi rówieśnikami. W tym czasie odbywał się indywidualny turniej pływacki dla chętnych uczniów, który przeprowadziła nauczycielka wychowania fizycznego Iwona Chojnowska.

Po godzinnym pobycie na pływalni, zadowoleni uczestnicy udali się na wycieczkę autokarową po gminie Kleszczów. Trasa wiodła od Solparku, przez Kleszczów i Żłobnicę na taras widokowy KWB Bełchatów i Elektrowni Bełchatów w Żłobnicy, a potem dalej, przez strefy przemysłowe w Żłobnicy i w Kleszczowie, do znajdującej się przy Rezerwacie Przyrody w Łuszczanowicach Altanki Ekologicznej.

W czasie drogi, goście naszego rajdu mogli dowiedzieć się o zmianach zachodzących w krajobrazie gminy Kleszczów w związku z działalnością odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

W altanie biwakowej w Łuszczanowicach czekało na turystów, przygotowane przez strażaków z jednostki OSP w Kleszczowie, ognisko. Głodni i nieco zmęczeni wodnymi szaleństwami przystąpili więc do pieczenia kiełbasek. Warto podkreślić, że wbrew prognozom synoptyków dopisywała  nam w ten dzień pogoda. Śnieg delikatnie prószący podczas ogniska dodawał uroku temu miejscu i chwili. Wspólny posiłek na łonie przyrody był przede wszystkim okazją do integracji grupy organizatorów z grupami uczniów, które mieliśmy zaszczyt gościć.

Uwieńczeniem naszego rajdu było ogłoszenie uczestnikom wyczekiwanych wyników konkursu i turnieju pływackiego oraz wręczenie nagród i upominków przekazanych przez PGE GIEK S.A. oddział Bełchatów, Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów i Urząd Gminy w Kleszczowie. Nagrody, upominki i dyplomy w Altance Ekologicznej w Łuszczanowicach wręczała kierownik świetlicy Urszula Molik.

Konkurs grupowy zakończył się sukcesem dla 8 grup biorącym w nim udział.

Miejsca poszczególnych grup:

 • I miejsce SP Milejów;
 • II miejsce SP Drużbice;
 • III miejsce SP Kleszczów gr. I ( Roksana Gonera, Juliusz Hetman, Pola Jarząbkowska, Kamil Krupski);
 • IV miejsce SP Szynczyce;
 • V miejsce SP Kleszczów gr II (Magdalena Kina, Klaudia Malicka, Szymon Malicki, Magdalena Szala);
 • VI miejsce SP Czarnocin;
 • VII miejsce SP nr 11 Tomaszów Mazowiecki gr. I;
 • VIII miejsce SP nr 11 Tomaszów Mazowiecki gr. II.

Konkurs został przygotowany, przeprowadzony i rozstrzygnięty przez nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Kleszczowie. Ilona Kuśmierek i Urszula Brześcińska odpowiadały za zadanie wymagające wiedzy i umiejętności ekologicznych, Anna Tatara – sprawdzała wiedzę o gminie Kleszczów, natomiast Aleksandra Gorzelak – Dylak  oceniła zadanie literackie, a Barbara Najmrodzka zadanie plastyczne. Tablicę informacyjną na rajd przygotowała Monika Piątczak.

W indywidualnym turnieju pływackim wzięło udział 16 młodych zawodników, którzy rywalizowali w 4 kategoriach i uplasowali się na miejscach:

 • I miejsce klasy IV – VI dziewczynki – Maria Stacherska  SP Kleszczów;
 • I miejsce  klasy IV – VI chłopcy – Szymon Retkiewicz SP Kleszczów;
 • I  miejsce klasy VII – VIII dziewczynki – Maja Rogozińska SP Drużbice;
 • I  miejsce Klasy VII – VIII chłopcy – Franciszek Jakubik SP w Kleszczowie;
 • II miejsce klasy IV – VI dziewczynki – Agnieszka Jędrzejczak SP Kleszczów; 
 •  II miejsce  klasy IV – VI chłopcy – Piotr Wosik SP nr 11 Tomaszów;
 • II miejsce klasy VII – VIII dziewczynki – Maja Wnuk  SP Milejów;
 • II miejsce Klasy VII – VIII chłopcy – Bartłomiej Zawieja SP Drużbice;
 • III miejsce klasy IV – VI dziewczynki – Zuzanna Sadowska SP Czarnocin;
 • III miejsce  klasy IV – VI chłopcy –Wojciech Budkowski SP Kleszczów;
 • III miejsce Klasy VII – VIII chłopcy –  Oskar Mazurczyk SP Milejów;
 • IV miejsce klasy IV – VI dziewczynki – Julia Szrajer  SP Kleszczów;
 • IV miejsce  klasy IV – VI chłopcy –Franciszek Zybura SP Kleszczów;
 • V miejsce klasy IV – VI dziewczynki – Julia Zielińska  SP nr 11 Tomaszów Maz.;
 • V miejsce  klasy IV – VI chłopcy –Kajetan Jasoń SP Czarnocin;
 • VI miejsce IV – VI dziewczynki – Natasza Mieszek SP Szynczyce.

Organizacja rajdu spełniła swoje cele, wzbogaciła wiedzę uczestników o ekologii i o regionie. Podczas imprezy turyści zobaczyli kleszczowski silnie przekształcony przez człowieka krajobraz. Wydarzenie to umożliwiło uczennicom i uczniom korzystanie z walorów turystycznych i rekreacyjnych naszej gminy. Promowało zdrowy styl życia poprzez propagowanie aktywności ruchowej i rozwijanie różnorodnych zainteresowań uczniów.

Szkole Koło PTSM działające przy Szkole Podstawowej w Kleszczowie popularyzowało Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych jako organizację umożliwiającą atrakcyjne  spędzanie czasu wolnego oraz poznawanie regionu. Wyjątkowy sobotni czas, który młodzi ludzie spędzili razem, stanowił początek nowych przyjaźni.          

Serdecznie dziękujemy za materiały promocyjne przekazane organizatorom rajdu przez:

 • PGE GIEK S.A. oddział Bełchatów,
 • Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów,
 • Urząd Gminy w Kleszczowie.

Podziękowania kierujemy też do strażaków z OSP w Kleszczowie, którzy przygotowali i rozpalili ognisko.

Jesteśmy wdzięczni nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, a także wszystkim osobom, które  pomagały w przygotowaniu  i przeprowadzeniu rajdu.

Kierownik Rajdu
Agnieszka Szczęsna,

Współorganizujące
 Bogusława Szydło-Wolna i Agnieszka Gos-Stacherska

Chcę dodać, że…

Szkolne Koło PTSM działa przy Szkole Podstawowej w Kleszczowie od listopada 2000r. Tegoroczny rajd był już 20 rajdem organizowanym przez nasze koło. W latach 2001- 2004 odbyły się 4 Rajdy Primaaprilisowe w Kleszczowie. Planowany w roku 2005 – V Rajd Primaaprilisowy został odwołany z uwagi na śmierć papieża Jana Pawła II. W tym samym 2005 roku zorganizowaliśmy I Rajd Barbórkowy w Kleszczowie i od tamtego roku odbyło się  już 16 rajdowych „Barbórek w Kleszczowie”.

We wszystkich tych przedsięwzięciach nasze działania zawsze wspierały władze samorządowe oraz instytucje i firmy działające na terenie naszej gminy, za co serdecznie dziękujemy.

W organizację tych 20 rajdów zaangażowanych było też wielu nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców oraz samych, biorących w tych imprezach udział – uczennic i uczniów.

Jestem niezmiernie wdzięczna za każdą pomoc, zaangażowanie i współpracę, dzięki którym  odbyło się tych 20 turystycznych rajdów w Kleszczowie.

To dzięki Państwa działaniom i wsparciu młodzi ludzie mogli spędzić w Kleszczowie ciekawie, aktywnie i zdrowo czas wolny w piątki i soboty.  Mieli możliwość poznawać i rozwijać swoje mocne strony, zainteresowania, pasje i talenty, ale też radzić sobie w sytuacjach, w których wymagana była samodzielność i kreatywność. Poznawali naszą gminę i wzbogacali swoją wiedzę o regionie. Wielu uczestnikom rajdów zostały nie tylko piękne wspomnienia, ale też nowe umiejętności.

Mam w sercu ogromną  WDZIĘCZNOŚĆ i chcę podzielić się nią z tymi z Was, z którymi dzieliłam czas przygotowań, organizacji i rajdowych przygód. DZIĘKUJĘ!

Opiekun Szkolnego Koła PTSM „Wędruj z nami”
działającego przy Szkole Podstawowej w Kleszczowie
Agnieszka Szczęsna

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z XVI Ekologicznego Rajdu „Barbórka w Kleszczowie”