Święto Patrona 2023

W dniu 1 grudnia 2023r. obchodziliśmy tegoroczne Święto Patrona. Uczniowie w krótkim programie słowno- muzycznym przypomnieli najważniejsze drogowskazy, którymi w swoim życiu kierował się Patron naszej szkoły- Janusz Korczak. Zdecydowanym priorytetem dla Pana Korczaka były prawa dziecka. W XXI wieku nadal są miejsca na świecie, w których nie są one przestrzegane, a dzieci wciąż cierpią biedę, są wykorzystywane do pracy i krzywdzone.

Nasz program nawiązywał do idei Korczaka, do Konwencji Praw Dziecka oraz Deklaracji Praw Człowieka. Głośno wykrzyczanym nie dzieciaki protestowały przeciwko łamaniu praw dzieci. Oczywiście nie zapominamy też o obowiązkach i szanowaniu innych ludzi. W korczakowskiej szkole pielęgnujemy wartości przekazane przez wielkiego obrońcę dzieci- Janusza Korczaka.

Każdego roku przypominamy uczniom o tym, czym zajmował się patron naszej szkoły, nie zapominając o ponadczasowym przesłaniu kierowanym też do nas- dorosłych, zarówno nauczycieli, jak i rodziców.

Pamiętajmy: “Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest.” Być może jest to jedno z najbardziej znanych zdań wypowiedzianych przez Starego Doktora, które na pewno w sposób pełny opisuje to, czym się w życiu zajmował i jakie postawy kształtował u dzieci.

W ramach obchodów Święta Patrona został zorganizowany dla uczniów klas 1-3 konkurs plastyczny pod hasłem: Wyczaruj kredką prawa dla potrzebujących dzieci. Prace zostały umieszczone na wystawce.

W programie słowno- muzycznym wzięli udział uczniowie z klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych. Program przygotowała Danuta Kuc wraz z Katarzyną Skurkiewicz i Sławomirem Szafrańskim. W dniu występu niezawodny okazał się nasz szkolny informatyk- pan Krzysztof Kątny.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie- Danuta Kuc