Wigilia bez plastiku

22 grudnia 2023r. w naszej szkole odbyła się akcja proekologiczna pod nazwą “Wigilia bez Plastiku”. Celem inicjatywy było promowanie świadomego i ekologicznego podejścia do organizacji świątecznych spotkań klasowych, z naciskiem na ograniczenie używania plastiku.

Uczniowie klas Ib, IIb, IVb oraz VIa wraz z wychowawcami spotkali się na uroczystej Wigilii, która została przygotowana bez użycia jednorazowych opakowań i plastikowych naczyń. Dekoracje stanowiły ozdoby wykonane wcześniej przez uczniów – naturalne gałązki, ozdobione piernikowe gwiazdki, czy własnoręcznie wykonane bombki.

Akcja “Wigilia bez Plastiku” spotkała się z pozytywnym odzewem społeczności szkolnej. Uczniowie byli zaangażowani i chętnie uczestniczyli w przygotowaniach oraz działaniach związanych z wydarzeniem. Rodzice również wykazali zainteresowanie i wsparcie dla idei ekologicznych świąt przygotowując talerze, kubki i sztućce będące zamiennikami ich plastikowych odpowiedników. Wprowadzone zmiany, choć niewielkie, miały symboliczne znaczenie i przyczyniły się do budowania ekologicznej świadomości wśród uczniów oraz ich rodzin. Niektóre klasy postanowiły rozszerzyć tę inicjatywę na cały rok szkolny, aby w ten sposób nie nadwyrężać klasowego budżetu i ograniczyć produkcję plastikowych odpadów.

Akcja miała na celu uświadomienie konieczności zmiany nawyków konsumenckich na rzecz ochrony środowiska.

Dziękujemy wszystkim klasom biorącym udział w wydarzeniu na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju, jesteśmy wdzięczni, że wspólnie możemy zadbać o naszą planetę.