WYCIECZKA DO WARSZAWY W ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA

26 maja 2023 r. uczniowie klas Va, Vb i Vc z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Udział wzięło 43 uczniów. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego oraz Centrum Nauki Kopernik, w tym seans w Planetarium.

Stadion Narodowy to wielofunkcyjny obiekt sportowy, umożliwiający organizację widowisk sportowych, koncertów muzycznych czy wydarzeń kulturalnych. Ponadto pełni funkcje biurowe, handlowe, hotelowe i gastronomiczne. Fasada obiektu nawiązuje do polskich barw narodowych, przypominając falującą biało-czerwoną flagę i jest w kolorze srebrno-czerwonym. Siedząc na trybunach i patrząc na telebimy o powierzchni 54 m2,  wszyscy poczuli  się jak prawdziwi kibice. Jeszcze więcej wrażeń było wewnątrz budowli. Przewodnik oprowadził uczestników wycieczki po różnych bardzo ciekawych miejscach – szatnie zawodników, miejsce do odpoczynku, relaksu, pokoje dla trenerów, pomieszczenia dla dziennikarzy, sala
do konferencji prasowych i wiele innych.

W drugim punkcie wycieczki zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa otwarta w listopadzie 2010r. pomieszczona na około 3700m². Obecnie znajduje się tam około 340 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz Teatr Robotniczy, Park Odkrywców i Planetarium. Forma badań eksperymentalnych oraz urządzenia umożliwiają zdobycie wiedzy oraz pomagają wyjaśnić wiele zjawisk. Uczniowie w czasie 2,5 godz. mogli dotykać eksponatów i samodzielnie wykonywać na nich eksperymenty. Obserwując przebieg oraz jego rezultaty, dzieciaki mogły zrozumieć, że nauka to wciągające doświadczenie i fascynująca przygoda. Wystawy stałe – projekty: – świat w ruchu – człowiek i środowisko – strefa światła – korzenie cywilizacji – generacja – park odkrywców.
Po dwuipółgodzinnym zwiedzaniu uczniowie, zajmując wygodne miejsca w fotelu, mogli polecieć do gwiazd w Planetarium, gdzie stali się uczestnikami pokazu “Rewolucja Kopernika”. W trakcie seansu przybliżyli sobie przebieg  “przewrotu kopernikańskiego” i  dowiedzieli się wielu ciekawostek o życiu najważniejszego polskiego astronoma.

Niestety czas w CNK minął grupie naprawdę szybko, a eksperymentowanie było bardzo zajmujące. Zwiedzanie zakończono obiadem. Po tak intensywnie spędzonym czasie wszyscy uczestnicy wycieczki  bezpiecznie wrócili do Kleszczowa. Dzięki wycieczce uczniowie mieli okazję zintegrować się oraz przekonać, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i jednocześnie dobrze się bawić.