Wyjazd do Łodzi

W dniu 31 października uczniowie klasy 4c i 5c wraz z paniami: Joanną Mądrzyk, Moniką Piątczak, Agnieszką Retkiewicz i Bogusławą Szydło – Wolną uczestniczyli w wycieczce do EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.

Swoją wizytę w centrum rozpoczęli od historycznej części – Elektrociepłowni nr 1 w Łodzi, w której aktualnie znajduje się Centrum Nauki i Techniki EC1. Razem z przewodnikiem przeszli ścieżką opowiadającą o przetwarzaniu energii. „Przetwarzaniu” a nie „wytwarzaniu”, bo energię można jedynie zamieniać jedną w drugą, a nigdy nie da się jej wytworzyć. Energia słoneczna pozwalała wzrastać roślinom, które później stały się węglem. Węgiel spalano w elektrociepłowni, aby móc na końcu wysłać do domów i fabryk prąd elektryczny.
Uczniowi obejrzeli również wystawy: “Mikroświat – makroświat” i “Rozwój wiedzy i cywilizacji” ukazujące jak nierozerwalnie postęp cywilizacyjny wiąże się i zależy od odkrywania przez człowieka kolejnych wynalazków.
Następnie w Planetarium zobaczyli seans „Gwiazdozbiory jesiennego nieba”. W tym pokazie zobaczyli gdzie jest w Drodze Mlecznej nasze miejsce. Spotkali się oko w oko z wielkim obłokiem molekularnym, z którego narodził się Układ Słoneczny. Obejrzeli z bliska powierzchnię Słońca i wybrali się w podróż po najbardziej niesamowitych miejscach naszego systemu planetarnego, sięgając do jego odległych granic. W trakcie pokazu omawiane były wybrane gwiazdozbiory widoczne jesienią po zachodzie Słońca: Pegaz, Andromeda, Perseusz czy Wieloryb. Oprócz obiektów widocznych nieuzbrojonym okiem pokazano nam najnowsze egzoplanety, pozostałości po supernowych, kolizję dwóch galaktyk oraz przepiękną gwiazdę zmienną Mira Ceti.