1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…” – tymi słowami rozpoczyna się Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Dz.U. z 2011 r. Nr 32, poz. 160).

Od kilku lat w naszej szkole odbywały się apele pamięci ku czci tych, którzy często spoczywają w bezimiennych grobach, a swoje życie poświęcili w walce o wolną Polskę. W tym roku dzień ten uczcimy nietypowo – przedstawiając sylwetkę Stanisława Sojczyńskiego – jednego z „wyklętych” z ziemi łódzkiej, a także zachęcając do wzięcia udziału w konkursie.

Artykuł o Stanisławie Sojczyńskim ps. Warszyc można znaleźć na stronie internetowej: https://www.facebook.com/ipngovpl/posts/10165002671090245

Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” https://konkurswykleci.pl/