SPRAWOZDANIE Z  OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI CZYTELNICZEJ „CZYTAMY Z SERCEM”

Nasza szkolna biblioteka przystąpiła po raz trzeci do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” organizowanej w dniach 29 września – 5 października. Jej organizatorami są: Szkoła Podstawowa  nr 33 w Bytomiu oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu. Wspomniana inicjatywa czytelnicza łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 wrześniaOgólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

Główne cele akcji „Czytamy z sercem” to:

  • uważne słuchanie tekstów czytanych,
  • promocja literatury i czytelnictwa,
  • poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania oraz chorób,
  • rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych,
  • wyrabianie poczucia  odpowiedzialności za własne zdrowie,
  • propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo­-naczyniowego.

W ramach tegorocznej edycji w szkołach i bibliotekach w całej Polsce odbywały się różnorodne działania promujące czytelnictwo i poszerzające wiedzę na temat serca m.in. zajęcia czytelnicze, plastyczne, „Spacery Serc”, „Biegi Serc”, głośne odczytywanie fragmentów książek o sercu, odgrywanie i prezentowanie scenek tematycznych, nagrywanie
i upowszechnianie filmików związanych z sercem w mediach społecznościowych.

W ramach  obchodów  Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” panie bibliotekarki: Agnieszka Skóra, Joanna Mądrzyk i Bożena Zatorska czytały  uczniom klas pierwszych fragmenty książek o tematyce związanej z sercem. Pierwszoklasiści słuchali m.in. fragmentu książki Wojciecha Grajkowskiego „Krew”. Utwór ten przekazuje młodym czytelnikom wiele informacji na temat układu krwionośnego w bardzo przystępny i ciekawy sposób — poprzez ukazanie historii dziewięcioletniego Kamila i jego serca. Bohaterowie ci wyjeżdżają razem na obóz, gdzie przeżywają różne historie, w których krew odgrywa główną rolę. Pierwszoklasiści z uwagą wysłuchali przeczytanego im przez panie bibliotekarki fragmentu, a następnie chętnie wypowiadali się na jego podstawie na temat budowy
i funkcjonowania serca. Uczniowie obejrzeli także krótki filmik edukacyjny, wysłuchali odgłosów bijącego serca. Na zakończenie zajęć kolorowali rysunek serca. Prace uczniów zostały wyeksponowane w czytelni.

Oprócz akcji czytelniczej w bibliotece została zaprezentowana wystawa książek dotyczących budowy serca oraz okolicznościowa gazetka zatytułowana „Alfabet zdrowego serca” zachęcająca do dbałości o ten bardzo ważny narząd ludzkiego ciała.

Opracowała: B. Zatorska