“Szkoła Pamięta”

Logo akcji

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”.

Akcja ta odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci
o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie wzięli udział
w następujących działaniach:

1. Odwiedzenie grobów zmarłych nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka
na cmentarzu w Kleszczowie, między innymi grób Wiesława Grzegorczyka, który w latach 1962 – 1973 pełnił funkcję kierownika szkoły w Kleszczowie.

2. Wyjście uczniów klas drugich pod pomnik Jana Pawła II – polskiego Papieża, patrioty, poety, który podczas swego pontyfikatu nigdy nie zapomniał o ojczyźnie i chętnie do niej pielgrzymował.

3. Udział w gminnych uroczystościach upamiętniających 104. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły pełniąc służbę przy Sztandarze byli świadkami uroczystego podniesienia flagi Polski na maszt. Wydarzenie to było ukoronowaniem udziału Gminy Kleszczów w ogólnopolskim projekcie „Pod Biało-Czerwoną”, który miał na celu upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Następnie wraz z innymi uczestnikami uroczystości, przy dźwiękach marszy odgrywanych przez Kleszczowską Orkiestrę Dętą, uczniowie przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości w Kleszczowie. Tutaj uczczono pamięć o bohaterach czasów odzyskania niepodległości.

4. Wyjście uczniów klas drugich pod Pomnik Niepodległości. Przedwojenny, kamienny obelisk powstał z inicjatywy nauczyciela kleszczowskiej szkoły – Cyryla Marcinkowskiego, przy ogromnym zaangażowaniu organizacyjnym i finansowym uczniów szkół podstawowych. Napis na podstawie pomnika głosi: „Na Pamiątkę Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1918-1928. Dzieci Szkoły Kleszczów. 11 listopada 1928”.

5. W szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Samorząd Uczniowski
Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie