„Żywa lekcja” historii- „Przez trzy kacety”

 W czwartek 16 listopada br. gościliśmy w naszej w szkole Pana Piotra Firkowskiego, którego ojciec- Mirosław był więźniem trzech obozów koncentracyjnych: w Oświęcimiu, Neuengamme, Bergen- Belsen. Jako naoczny świadek okrucieństw, których doświadczył,  postanowił przekazać kolejnym pokoleniom przesłanie:” Aby to nigdy się nie powtórzyło”. Z tą myślą napisał książkę: „ Przez trzy kacety”i  zrealizował dokument filmowy:„ Dzień jak co dzień”. Niestety Pan Mirosław zmarł w 2014 roku, a jego testament realizuje syn.

Podczas wizyty w naszej szkole Pan Piotr w emocjonujący sposób przedstawił losy swojego ojca na tle wydarzeń II wojny światowej,  ze  szczególnym uwzględnieniem działalności systemu obozowego i zasad tam obowiązujących. Wystąpienie zilustrował pokazem zdjęć z książki- wspomnień swojego ojca i dokumentem filmowym: „ Dzień, jak co dzień”, w którym przewodnikiem po obecnym Muzeum KL Auschwitz jest Mirosław Firkowski.

Podniosły nastrój wydarzenia wzmacniały pieśni patriotyczne wykonywane przez Pana Piotra i opowieść ”Bagienni żołnierze”- „Die Moorsoldaten”, uznana za międzynarodowy hymn więźniów obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. Podczas spotkania został zaprezentowany strój obozowy- pasiak.

Spotkanie, w którym brali udział uczniowie klas siódmych i ósmych dostarczyło uczestnikom niezapomnianych wrażeń i było lekcją patriotyzmu i czci, dla tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Obecni nagrodzili prelegenta gromkimi brawami.

Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

Opracowała
Renata Skalska