Żywa lekcji przyrody

W dniu 20 października 2021 r. odbyła się, już po raz kolejny w naszej szkole, lekcja przyrody „na żywo” przeprowadzona przez przedstawicielkę z agencji Impresaryjno – Artystycznej „KLAPS ART” z Krakowa. Tym razem dotyczyła najliczniejszej grupy zwierząt – owadów. Podczas prelekcji, w której wzięły udział klasy 5, zostały zaprezentowane okazy owadów żyjące w różnych zakątkach świata.

Prowadząca zapoznała zebranych z rozmnażaniem się owadów, ze sposobem ich żerowania, z różnicą morfologiczną jaka występuje między motylami nocnymi i dziennymi. Przez godzinę słuchaliśmy niezwykle interesujących wiadomości o budowie owadów, ich cechach charakterystycznych, środowisku i trybie życia. Wielką atrakcją okazały się żywe osobniki, m.in. drapieżne modliszki, liśćce, straszyki z rejonów Malezji, karaczany madagaskarskie, szarańcze, chrząszcze i żuki. Niektóre osobniki mogliśmy osobiście dotknąć i pogłaskać. Dowiedzieli się również jak odróżnić samicę świerszcza od samca, co to jest subimago i imago, w jaki sposób należy podnosić owada oraz że ćmy mogą być równie piękne jak motyle dzienne.  Po raz kolejny przekonaliśmy się o potrzebie istnienia każdego żywego organizmu, czy jest nim potężny słoń, czy też mały owad – każdy z nich zasługuje na naszą uwagę. 

Podziwialiśmy również kolekcję owadów w gablotach, m.in. piękne motyle, ćmy oraz chrząszcze. Lekcja była bardzo interesująca i z pewnością nikt się nie nudził. Poznaliśmy wiele ciekawostek o owadach i mieliśmy niecodzienną okazję rozwinąć nasze zainteresowania przyrodnicze oraz przyjrzeć się z bliska różnym okazom.

Było wiele emocji, ekscytujące zajęcia zrobiły na wrażenie na wszystkich! Program ten miał znaczenie dydaktyczne oraz zachęcił młodych naukowców do bacznego obserwowania świata.

Monika Staryga, nauczyciel biologii i edukacji dla bezpieczeństwa